- Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
- Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
- Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
- Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
- POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
- Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce
Vzpomenete si na „minulé“ názvy jabloneckých ulic a náměstí? (část 2.)
Přinášíme vám další "dřívější" názvy ulic a náměstí, které po roce 1989 zmizely z jabloneckého místopisu. Pamatujete kudy vedla Stalinova ulice nebo které bylo Stalingradské a které Švermovo náměstí ? Odpovědi najdete v článku.
Nikose Belojanise (dnes Kamenná) – jedna z ulic v centru Jablonce před rokem 1989 připomínala řeckého účastníka partyzánského hnutí za druhé světové války, po zákazu komunistické strany v Řecku v roce 1952 popraveného.
Náměstí Obránců míru (dnes ulice U Kostela) – změnu názvu po roce 1989 prodělal i prostor v centru sídliště Mšeno.
Roberta Koumara (dnes Mlýnská) – ulice na okraji centra Jablonce nesla před rokem 1989 jméno jabloneckého komunisty a prvního poválečného předsedy národního výboru.
Protifašistických bojovníků (dnes Generála Mrázka) – ulice je v současnosti pojmenována po čestném občanu města, generálmajoru ing. Karlu Mrázkovi, letci RAF během druhé světové války, kterého po roce 1948 silně postihla komunistická perzekuce.
Stalingradské náměstí (dnes Mírové náměstí) – jméno symbolu druhé světové války, města Stalingradu (dnes Volgograd), nesly do začátku šedesátých let hlavní jablonecké náměstí a také jedna z hlavních ulic města, dnešní Pražská.
Stalinova (dnes ulice Komenského) – v období padesátých let 20. století bylo mnoho centrálních veřejných prostranství v Československu pojmenováváno po sovětském diktátorovi a hegemonovi komunistického mocenského bloku Josefu Vissarionoviči Stalinovi – jeho jméno nesla i hlavní jablonecká obchodní ulice. Stalinovo jméno z ofi ciálních názvů začalo být odstraňováno postupně po tzv. odhalení kultu osobnosti a odsouzení diktátorových zločinů.
Švermovo náměstí (dnes Dolní náměstí) – druhé hlavní jablonecké náměstí před rokem 1989 neslo jméno předválečného komunistického novináře a politika Jana Švermy (1901–1944, rodáka z blízkého Mnichova Hradiště, kde je rovněž pohřben), který zahynul během Slovenského národního povstání v roce 1944. Švermu na náměstí připomínala také busta, instalovaná na fasádě staré radnice. V Jablonci nad Nisou existovala rovněž Švermova ulice, dnes Vladimírská.
Václava Kopeckého (dnes Belgická) – hlavní silniční komunikace směrem od Lukášova do centra města byla v době socialismu pojmenována po jednom z hlavních exponentů komunistického režimu, ministru informací a poslanci za Jablonecko a Liberecko.
Vítězného února (dnes Arbesova) – ulice ve Mšeně nesla před rokem 1989 pojmenování podle tzv. Vítězného února, komunistického převratu v únoru 1948. Ještě dříve ulice nesla název Stalinova.
Zápotockého (dnes Ladova) – ulice byla pojmenována podle druhého prezidenta Československa po roce 1948, jednoho z klíčových hybatelů komunistické moci i dění před i po roce 1948, Antonína Zápotockého (1884–1957).
Zdeňka Nejedlého (dnes Mozartova) – mšenská ulice nesla jméno politika, historika a vědce Nejedlého (1878–1962), kontroverzní osobnosti české kultury, který v těsně poválečných a komunistických vládách vykonával funkci ministra školství.