• Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
  • Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
  • Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
  • Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
  • POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
  • Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce
foto

Výprava za bratry Čapkovými

Významným lednovým jubilantem je Karel Čapek. Slavný spisovatel spatřil světlo světa 9. ledna 1890 v Malých Svatoňovicích – hornickém městečku položeném na svazích Jestřebích hor na východě Čech, na dohled od Krkonoš, Orlických hor i skalních měst Broumovského výběžku. Většinu života Čapek prožil v Praze, kraj mládí jej však hluboce ovlivnil a po celý život inspiroval, takže východočeské památky i přírodní krásy nalezneme v mnoha jeho dílech.

V Malých Svatoňovicích najdeme muzeum věnované nejen Karlovi, ale i jeho bratru Josefu Čapkovi. Ten se narodil o tři roky dříve v Hronově, v již zmíněném roce 1890 ale rodina Čapkova žila ve Svatoňovicích, kde otec rodiny MUDr. Antonín Čapek vykonával lékařskou praxi. V budově, kde ordinoval, je od roku 1947 umístěna stálá výstava – v prvním patře věnovaná Karlovi a jeho literární tvorbě, o poschodí výš pak najdeme galerii Josefa Čapka – výběr olejomaleb ze všech jeho tvůrčích období.

Se slavnými bratry se ale můžeme setkat i v parku před muzeem. V roce 1969 tu bylo odhaleno působivé sousoší, zobrazující oba muže v družném hovoru. Karel přitom drží v ruce konvici na zalévání, protože k jeho nejoblíbenějším činnostem patřily práce v zahradě. Návrh sochy vytvořil akademický sochař Josef Malejovský, který je také autorem sousoší Antala Staška a Ivana Olbrachta v Semilech.

Z Malých Svatoňovic se přesuneme do nedaleké Úpice. Tam se rodina Čapkova přestěhovala ještě v roce 1890 a žila pak ve vlastním domě s velkou zahradou, kde mladí bratři získávali vztah k přírodě i k venkovním pracem. Zahradu dnes v Úpici už nenajdeme – nahradilo ji autobusové nádraží - dům rodiny Čapkovy ale pořád stojí a je na něm umístěna pamětní deska. Podobné připomínky pak najdeme i na dalších místech ve městě – když se vydáme na úpické náměstí, narazíme na základní školu, kterou bratři Čapkové navštěvovali a dnes je po nich pojmenována, nebo dům číslo popisné 36, kde v letech 1900-1930 fungovala úpická pošta, která inspirovala Karla Čapka k napsání kouzelné Pošťácké pohádky.

 Více o zajímavých místech regionu představí výstava "Rekreace za ROHem - putovní".