• Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
  • Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
  • Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
  • Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
  • POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
  • Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce
foto

Výlet do Horní Branné

Tak už je tady zima? Těžko říct – jeden den mrzne a sněží, druhý den jako by přišlo jaro, počasí se mění jako zblázněné a my nevíme, jestli máme opět vytáhnout kola a tenisky nebo začít mazat lyže. Milovníci sněhu jsou z takového začátku prosince asi trochu zklamaní, na druhou stranu ale ještě pořád máme šanci udělat si pěkný pěší nebo snad i cyklistický výlet. Cílů, kam se můžeme vydat, je v našem kraji bezpočet. Dnes vás zveme do Horní Branné.

Obec na úpatí Krkonoš, kousek od Jilemnice, nepatří mezi notoricky známá turistická místa, nabízí však na svou velikost mimořádné množství historických památek. Třeba barokní špitál – pradávné sociální zařízení, které nechal roku 1710 postavit hrabě Alois z Harrachu pro zaopatření bývalého služebnictva. Krásná budova, kterou najdeme přímo v centru Horní Branné, byla několikrát přestavěna, naposledy na sklonku 20. století. Dnes slouží jako dům s pečovatelskou službou.

Hned naproti přes ulici najdeme další architektonickou zajímavost – hrobku rodu Harrachů, která se začala budovat roku 1840 a vysvěcena byla o třicet let později. Budova postavená na půdorysu osmibokého hranolu je obklopena udržovaným parkem a vnitřní prostory bývají využívány jako obřadní síň.

Třetím ze zajímavých míst v Horní Branné je areál místního zámku. Ten byl postaven v 16. století, za třicetileté války byl sice zpustošen, poté byl ale postupně dobudován až do dnešní podoby. Po druhé světové válce v areálu sídlila lesní správa nebo zemědělské družstvo, dnes tu najdeme restauraci a muzejní expozici, která vypráví o místní historii. Mimo jiných témat se věnuje osobnosti Janu Ámose Komenského, který hornobranský zámek několikrát navštívil krátce před odchodem do exilu v roce 1628.

Více o zajímavých místech regionu představí výstava "Rekreace za ROHem - putovní"