• Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
  • Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
  • Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
  • Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
  • POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
  • Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce
foto

Výlet do Betlému

Štědrý den máme za sebou, vánoční atmosféra ale dál pokračuje, minimálně do Silvestra, kdy přivítáme nový rok 2019. Dny volna nám letos vyšly tak dobře, že při vybrání pouhých tří dnů dovolené můžeme strávit skoro dva týdny mimo zaměstnání, a tak máme spoustu příležitostí vyrazit někam ven. A když jsou ty Vánoce, tak třeba rovnou do Betlému!

Nebudeme ale putovat nikam do Středomoří do Kristova rodiště, zajímat nás bude Betlém východočeský! Stačí k tomu, abychom vlakem dojeli do Dvora Králové nad Labem a od nádraží se vydali po žluté a pak po červené turistické trase – za necelou hodinku se ocitneme v čarovném Novém lese, který skrývá – Betlém! Soubor pískovcových skal, do nichž je přímo v lůně přírody vyryto a vytesáno neobvyklé množství reliéfů, soch a sousoší, odkazujících na biblickou tématiku. Rozsáhlému areálu plnému kouzelných scenérií dominují centrální reliéfy Příchod tří králů, Klanění pastýřů a Vidění svatého Huberta, najdeme tu ale také poustevníka Juana Garina před jeskyní, Jákobovu studnu nebo o kus dál v divokém terénu reliéf svatého Františka.

Za všechnu tuhle krásu vděčíme dávnému majiteli zdejšího panství, hraběti Františku Antonínu Šporkovi, který areál v Novém lese nechal v první polovině 18. století vybudovat ve formě meditačního místa uprostřed přírody, v souladu s tehdejší filozofií barokní zbožnosti. Fontánek, cestiček, reliéfů a soch tu původně bylo daleko víc, některé i dřevěné a prý dokonce barevně pomalované, i to, co zbylo, je ale úchvatné. Na kamenných kráskách pracoval slavný sochař Matyáš Bernard Braun se svými řemeslníky a ze zdejších pískovcových skal prý vytvořil i proslulé sochy v nedalekém Kuksu.

Když se po prohlídce od Braunova Betlému vydáme dál do kraje, čeká nás hned za rohem mnoho dalších památek. Jen pár kilometrů to máme k už zmíněnému hospitálu a kouzelnému městečku Kuks, ještě blíže k zámku Žireč a doslova co by kamenem dohodil stojí volně na louce 15 moderních pískovcových plastik, které můžeme vidět i z hradeckého rychlíku a které nesou název Křížová cesta 21. století.

Více o zajímavých místech regionu představí výstava "Rekreace za ROHem - putovní"