• Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
  • Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
  • Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
  • Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
  • POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
  • Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce
foto

UNESCO za rohem – krajinářský park v Bad Muskau

Pro zkušeného výletníka asi nebude žádný problém, vyjmenovat české a moravské památky UNESCO. Aktuálně jej sice mohou zmást krušnohorská hornická oblast a kladrubský hřebčín, které se na seznam světového dědictví dostaly teprve před pár dny, jinak jsou ale všechna ona místa notoricky známá. Méně to už ovšem platí o památkách zahraničních – zatímco Lednicko-valtický areál na jihu Moravy zná snad každý český turista, daleko méně se u nás ví, že podobný komplex najdeme také zhruba sto kilometrů severně od Jizerských hor.

Přitom se jedná o památku prvořadého významu. V mírně zvlněné krajině na hranici Německa a Polska se zhruba na půli cesty mezi městy Görlitz a Cottbus nachází zámecký komplex a obrovský anglický park, dokonce největší ve střední Evropě. Areál, který má celkovou plochu 830 hektarů a zhruba dvě jeho třetiny jsou chráněny jako památka UNESCO, je rozložen kolem břehů řeky Nisy a v poměru zhruba 2:1 se nachází v Polsku i v Německu. Na polské straně jde spíše o volnou krajinu se členitějším terénem, na druhém břehu pak stojí většinu budov – Starý a Nový zámek, oranžérie nebo zámecký statek. Oba břehy Nisy v areálu spojuje několik mostů, které zároveň překonávají státní hranici.

Unikátní areál založil v první polovině 19. století šlechtic, světoběžník, spisovatel a umělecký zahradník Hermann von Pückler-Muskau. Srdcem místa je překrásný Nový zámek, z jehož věže si dnes můžeme celý areál prohlédnout. Po procházce nebo pořádné túře parkem (vzhledem k jeho rozměrům se tu dá našlapat pěkných pár kilometrů) si pak můžeme odpočinout v přilehlých městečkách Bad Muskau na německé a Łęknica na polské straně.

Více o zajímavých místech regionu představí výstava "Rekreace za ROHem - putovní"