• Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
  • Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
  • Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
  • Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
  • POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
  • Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce
foto

Srpnové výročí na Proseči

Ve druhé polovině letošního srpna veřejný prostor zaplnilo téma 50. výročí okupace z roku 1968. S datem 21. 8. je ale spojena také jedna mnohem příjemnější událost – otevření kamenné rozhledny na Prosečském hřebeni.

První vyhlídková věž byla na kopci mezi Prosečí nad Nisou a Lukášovem zřízena už v roce 1892, tehdy se ale jednalo pouze o jednoduchou šestimetrovou dřevěnou konstrukci, kterou v roce 1901 zničil blesk. O sedm let později byla nad Prosečí postavena druhá, opět dřevěná, ale bytelnější rozhledna o výšce 12 metrů. Ta existovala do 21. srpna 1921, kdy ji opět zničily přírodní živly, tentokrát vichřice. V roce 1932, a znovu 21. srpna, pak byla na Prosečském hřebeni slavnostně otevřena už třetí, tentokrát kamenná rozhledna, která se ukázala být stavbou definitivní a panorama Jizerských hor, Ještědu i kopců směrem k Rychnovu nabízí milovníkům dalekých výhledů dodnes.

 

Na Prosečském hřebeni ale najdeme ještě jedno výročí. V roce 1928 zde byla postavena horská chata, později velmi oblíbená mnoha generacemi Jablonečanů i Liberečanů. Dne 3. července 2003 bohužel vyhořela a obyvatelé Jizerských hor tak přišli o příjemné místo setkávání i odpočinku. Naštěstí už je ale tahle smutná doba minulostí – doslova před pár dny byla pod rozhlednou pro veřejnost otevřena nová Prosečská chata s restaurací a terasou, která se těší na vaši návštěvu. Otevřeno má každý den od 11 hodin, od pondělí do čtvrtka do 22, v pátek a v sobotu do 23 a v neděli do 21 hodin.

Více o zajímavých místech regionu představí výstava "Rekreace za ROHem - putovní"