• Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
  • Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
  • Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
  • Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
  • POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
  • Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce
foto

Sportovní Jablonec, část 1.

Horské okresní město Jablonec nad Nisou bylo vzhledem ke své poloze a klimatickým podmínkám předurčeno za sportovní středisko, významem předstihující většinu ostatních českých měst. Sportovní aktivity se ve městě začaly rozvíjet již před druhou světovou válkou, naplno však propukly a poznávacím znamením města se staly v desetiletích po roce 1945. Primárně apolitický charakter sportovní činnosti navíc byl přijatelný i pro vládnoucí KSČ a stát tedy sport a jeho infrastrukturu i v Jablonci nad Nisou poměrně výrazně podporoval.

Jablonecký sportovní život před rokem 1989 byl spjat téměř se všemi jeho odvětvími, nejvíce ale s biatlonem, atletikou a fotbalem. Základem pro organizaci sportu byly tělovýchovné jednoty, zřizované většinou při průmyslových podnicích – největšími v Jablonci byly TJ Liaz, TJ Bižuterie, TJ Elitex a TJ Rudá hvězda, sportovní organizace měly ale i další jablonecké podniky a fungovaly tak TJ Tatran, TJ Nisan, TJ Delfín, TJ Elektropraga, TJ Javoz, TJ Autobrzdy a TJ Sokol Kokonín.

Jablonec jako zřejmě nejznámější „město československého sportu“ organizoval nebo hostil řadu veřejných, masových, někdy mezinárodních sportovních událostí. Zřejmě nejmasovější sportovní akcí byla lednová Jizerská padesátka – startovala každý rok v lednu v Bedřichově nebo na Hrabětické louce a v osmdesátých letech soupeřilo kolem 7000 běžců, přičemž dalších několik tisíc vzhledem ke kapacitě nemohlo být do závodu přijato. I proto v roce 1985 týden po Padesátce odstartoval první závod Ve stopě Jizerské padesátky, pořádaný až do roku 1989.

V Jablonci se dařilo i sjezdovému lyžování – v roce 1973 byla veřejnosti předána sjezdovka s umělým osvětlením na Dobré Vodě, která se tak stala symbolem zimního jabloneckého panoramatu. Svah na Dobré Vodě byl navíc prvním v Československu, který byl vybaven umělým povrchem, tzv. kartáči. Ty se vyráběly v jabloneckém Nisasportu. Proslavenými jabloneckými závody byla mistrovství republiky i mezinárodní soutěže (např. Jablonecká hala) v atletické hale na Střelnici. Ta byla skutečnou chloubou města, otevřená v roce 1967 a rozšířená o deset let později byla dlouhou dobu jedinou pevnou atletickou halou v Československu. Jablonecká Střelnice ale byla slavným sportovištěm již dlouho předtím – v roce 1951 se zde na nové atletické dráze sešlo 7000 diváků a závodil slavný Emil Zátopek. Druhým klíčovým sportovištěm v Jablonci pak byl postupně budovaný areál Břízky se stadionem, tréninkovou dráhou pro lyžaře nebo tenisovými kurty.

Pokračování příště .....