• Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
  • Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
  • Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
  • Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
  • POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
  • Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce
foto

Sochy a pomníky v ulicích část 2.

Dnes připomeneme další pietní a pamětní místa spojených s bojem proti nacistickému režimu, s dělnickým hnutím a dějinami komunistické strany, která vznikla v Jablonci nad Nisou v období 1948–1989. Mezi nimi např. Reliéf v Rýnovicích, Hrob vojáků Rudé armády na městském hřbitově, Hvězdu, srp a kladivo na Mírovém náměstí, Sousoší na kruhové křižovatce, Pomník Rudé armádě v Kokoníně a pietní místa obětem koncentračních táborů.

Reliéf v Rýnovicích
Dělnickou stávku z roku 1936 připomínal kovový reliéf instalovaný u vrátnice rýnovické továrny (Silka). V současnosti z něj zůstalo kamenné pozadí při vstupu do přestavěného areálu. 

Hrob vojáků Rudé armády na městském hřbitově
Pietní místo na hřbitově – hrob čtyř vojáků Rudé armády na městském hřbitově – je dodnes udržováno.

Hvězda, srp a kladivo
na Mírovém náměstí Zeleň před vstupem do jablonecké nové radnice před rokem 1989 „zdobila“ mohutná kovová struktura symbolů komunistického hnutí – hvězdy, srpu a kladiva.

Sousoší na kruhové křižovatce – Podhorská ulice
V roce 1985 bylo na křižovatce ulic Gottwaldova, Roberta Koumara a Mostecká odhaleno kamenné sousoší Památce revolučních bojů dělnické třídy Jablonecka. To se na stejném místě nachází dodnes.

Pomník Rudé armádě v Kokoníně
V parkové úpravě v ulici Dělnická byl před rokem 1989 instalován pomník s vyobrazením rudé hvězdy a textem „Na věčnou paměť Rudé armádě“. Na místě se nachází dodnes.

Pietní místa obětem koncentračních táborů
Po skončení druhé světové války bylo v širších hranicích města odhaleno několik pomníků na místech bývalých koncentračních táborů. V roce 1948 byla instalována na pietním místě v Rýnovicích socha oběti nacistického režimu s fučíkovským mottem „Lidé bděte!“. Areál byl v roce 2010 rozšířen o symbolické hroby obětí zajateckého tábora a o několik let dříve přibyl pamětní kámen obětem rýnovické pobočky koncentračního tábora Groß-Rosen. Obětem koncentračního tábora v Rychnově u Jablonce nad Nisou bylo v roce 1950 odhaleno pietní místo na hřbitově, v roce 1972 pomník u nádraží. V roce 1985 přibylo pietní místo v lokalitě bývalého tábora a do roku 1989 ještě pomník ve dvoře továrny ZEZ (dnes Kotlárny Hölter). Všechna pietní místa jsou dodnes udržována.