• Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
  • Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
  • Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
  • Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
  • POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
  • Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce
foto

Rekreace u vody

Vzpomínka na výstavu "JABLONEC REÁLNĚ SOCIALISTICKÝ", která byla v rámci minulého cyklu "25 ro(c)ků bez opony" před čtyřmi lety k vidění v kostele sv. Anny. .... Aktuálně vzpomeneme téma koupání a rekreace v dobách minulých.

Stejně jako dnes byla před třiceti lety středobodem letního Jablonce přehrada. Obrovská návštěvnost v každém letním dni i před mnoha roky asi nikoho nepřekvapí, možná ale bude zajímavé připomenout si další „koupací místa“ v Jablonci. Především to bylo takzvané Novoveské koupaliště, před desítkami let za parných dní obsypané stovkami lidí. Koupat se ale chodilo také k nádržím na Vrkoslavicích, pověstným nejteplejší vodou v Jablonci. Naopak nejstudenější bylo koupaliště v Bedřichově, kam také Jablonečané rádi zajížděli, stejně jako do Železného Brodu. Pokud se nedalo plavat venku, chodívalo se do jabloneckých lázní, ve druhé polovině osmdesátých let pak do bazénu, který funguje, i když hodně zmodernizovaný, dodnes.
Léto však není a nebývalo jen koupání. Obyvatelé města vyráželi na letní i zimní pobyty v horách a letoviscích celého Československa, většinou v rámci podnikových rekreací ROH. Ty před rokem 1989 „obsadily“ například v Jizerských horách většinu hotelů a chat, které byly přístupny pouze pro rekreanty a běžní turisté tak měli mnohem méně možností občerstvit se než dnes.
Nejlákavějším způsobem trávení léta a dovolené byly samozřejmě zahraniční zájezdy. V reálném socialismu byly pro většinu lidí omezeny na tzv. socialistické země, nejčastěji Černé moře v Bulharsku a Rumunsku, proslulý studený Balt v NDR a Polsku nebo maďarský Balaton. Složitější bylo dostat se k Jadranu do Jugoslávie a jen pár vyvoleným nebo šťastlivcům se podařilo vycestovat na „západ“.