- Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
- Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
- Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
- Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
- POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
- Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce
Procházka sluneční soustavou
A dneska bychom si mohli udělat výlet třeba, třeba … třeba k Jupiteru! Ptáte se, jestli jsme se z těch letních veder nezbláznili? No, to možná ano, ale ke zmiňované planetě se můžeme vydat celkem klidně, a dokonce si i projít celou sluneční soustavu. Tedy přesněji řečeno její model v měřítku jedna ku miliardě!
Kdo přišel s nápadem, vytyčit uprostřed přírody trasu se stanovišti, která budou představovat planety sluneční soustavy, přesně nevíme. Jisté je, že už před hodně dlouhou dobou se móda „planetárních stezek“ rozšířila v německy mluvících zemích a odtud se před pár lety dostala i k nám. Sluneční soustavu v malém si tak můžeme projít na okraji Hradce Králové, u Proseče v Pardubickém kraji, kousek od Jičína … a nebo na polské straně Jizerských hor!
Začíná kousek od chaty v Orle. Kamenný sloupek s tabulkou symbolizuje Slunce, od něho pak míří cesta na sever k Velké Jizerské louce a chatce Górzystów. Postupně ji lemují kameny s dalšími tabulkami – nejdříve po pár desítkách metrů, to když představují tzv. terestrické planety, za drahou Marsu se ale vzdálenosti začnou prudce zvětšovat a Uran nebo Neptun se přiblíží až po pořádných pár kilometrech. Když si pak člověk porovná cestu, kterou urazil, s malými kolečky (planetami) vyobrazenými na tabulkách, uvědomí si, jak je i ten náš nepatrný kousíček vesmíru neuvěřitelně obrovský!
Aby jizerská planetární cesta neskončila někde v pustině a „kosmický výletník“ se nemusel vracet stejnou cestou zpátky, protáhli autoři stezku až na vrchol Jizerského stohu (Stóg Izerski). Protože ale oběžné dráhy hlavních planet v modelu tak daleko nezasahují, najdeme v poslední části cesty různá další vesmírná tělesa a v závěru trasy - kousek od stanice lanovky na Stógu - trpasličí planetu s názvem Eris. V jedné ze dvou restaurací na Jizerském stohu se pak můžeme občerstvit na oslavu zdárného dokončení naší vesmírné expedice!
Více o zajímavých místech regionu představí výstava "Rekreace za ROHem - putovní"