• Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
  • Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
  • Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
  • Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
  • POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
  • Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce
foto

Přátelství hranicím navzdory

V letošním roce oslavily volejbalové oddíly v Hrádku nad Nisou a Žitavě už 55 let trvající přátelství, které vzniklo a dál se rozvíjelo v době, kdy hranice mezi státy zrovna dvakrát podobným kontaktům nepřály.

Píše se rok 1964 a zaměstnanci dvou socialistických podniků, československé Pragy a východoněmeckého Roburu, se během pracovního setkání mimo jiné domluví i na přátelském volejbalovém zápase. To, co v dnešní době bez hranic zní jako naprostá banalita, zvlášť když jsou obě města od sebe vzdálená pouhých 5 minut jízdy vlakem, ale v polovině šedesátých let jen tak běžné rozhodně nebylo. Nejbližší hraniční přechod a zároveň jediné místo, kde bylo tehdy možné legálně překročit hranici, totiž tehdy byl až v Hřensku. Namísto současných 7 kilometrů jste se tak tehdy museli vydat na celodenní výlet, který tam a zpátky měřil neuvěřitelných 300 km!

I když nově otevřený silniční hraniční přechod ve Varnsdorfu v roce 1967 vzájemné návštěvy obou volejbalových oddílů trochu usnadnil, okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, mezi kterými nechyběly ani ty z NDR, přátelství obou družstev procházelo pár následujících let těžkou zkouškou. Nicméně čas i v tomto případě většinu ran zahojil, k čemuž jistě svým dílem přispěl i otevření železničního hraničního přechodu v Žitavě v roce 1977, které cestování mezi oběma partnerskými městy významně zkrátil. Oba týmy se přitom nesetkávaly jen pod volejbalovou sítí, ale také při společných turistických výletech nebo svátcích.

Přišel revoluční podzim 1989, který zásadním způsobem změnil život lidí jak u nás, tak i v bývalé NDR. Jednou z významných změn byla i možnost svobodně cestovat. Přátelství obou klubů tak už nestálo nic v cestě, naopak, bylo možné jej ještě dále rozvíjet. Letošní 55. výročí partnerství hrádeckého a žitavského volejbalového týmu tak rozhodně není konečným číslem.