• Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
  • Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
  • Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
  • Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
  • POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
  • Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce
foto

Popova skála – nejkrásnější výhled na Hrádecku

Jako „maják“ se na východním okraji Lužických hor vypíná Popova skála. Že ji neznáte? Ona vlastně není na první pohled moc viditelná – mohutné skalisko se zvedá v zeleném nekonečnu lesů nad Hrádkem nad Nisou, při pohledu z města nebo od vlaku jsou ale více patrné kopce okolo. Přitom je z Popovy skály jeden z nejúchvatnějších výhledů v našem kraji a určitě nejkrásnější na Hrádecku.

Do začátku 20. století byla vyhlídka přístupná jen zdatým horolezcům. V roce 1905 u skály vyrostla malá chatka, pojmenovaná Hugohütte podle inženýra Lubische z Lückendorfu, který její stavbu i zpřístupnění Popovy skály inicioval, realizace se ale nedožil. Kótu 565 metrů nad mořem pak první turisté dosáhli v roce 1907 a rozhlížet se mohli až do roku 1934, kdy se část skaliska sesula. Záhy ale byla problematická partie vyzděna a česko-lužické pomezí tak můžeme z ptačí perspektivy obdivovat dodnes. Chatka už ale neexistuje.

A je opravdu na co se dívat! Kruhové panorama z Popovy skály nabízí pohled na snad všechny kopce Lužických hor – na Jezevčí vrch u Jablonného, na Ortel a Zelený vrch u Cvikova, na táhlý hřeben Hvozdu i na osamocené pyramidy Klíče nebo Luže. Prozkoumat ale můžeme i sousední skály Žitavských hor, na obzoru nejvyšší kopce Jizerek nebo o kus bližší Ještědský hřeben. Když pak z Popovy skály přejdeme necelé dva kilometry na Sedlecký Špičák a Kohoutí vrch, budeme mít jako na dlani Hrádek nad Nisou i sousední Žitavu. Modrá značka nás poté povede z kopců dolů k řece Nise, odkud můžeme dojít až k oblíbené vodní nádrži Kristýna nebo na vlak do Hrádku.

Více o zajímavých místech regionu představí výstava "Rekreace za ROHem - putovní"