• Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
  • Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
  • Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
  • Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
  • POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
  • Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce
foto

Pomník Karlu Theodoru Körnerovi na Smrku

Předposlední zářijová turistická pozvánka v rámci chystané výstavy "Rekreace za ROHem" nás zavede znovu na vrchol Smrku. Už ale nikoli na rozhlednu, nýbrž k pomníku, který stojí jen pár desítek metrů od ní. Pamětní místo připomíná, že na jizerskohorském vrcholu dne 16. srpna 1809 stanul německý básník Karl Theodor Körner.

Körner, který se narodil 23. září 1791, byl vlastně takovým německým Máchou. Oba tvořili ve stylu romantismu, oba podnikali dlouhé pěší cesty krajinou, kde hledali inspiraci, a oba také zemřeli ve velmi mladém věku – Körner v pouhých 21 letech. Na vrchol Smrku básník zavítal během své proslulé cesty, kdy putoval z Lužice přes Jizerské hory do Krkonoš. Verše inspirované touto cestou najdeme v jeho sbírce Poupata.

Pomník Körnerovi na Smrku vztyčili členové Německého horského spolku sto let po jeho návštěvě, v roce 1909. Později na něj přibyl reliéf, po druhé světové válce byl ale pomník jako mnoho jiných zdevastován. Zpět k životu se začal vracet na konci osmdesátých let, definitivně obnoven pak byl při příležitosti otevření nové rozhledny na Smrku v roce 2003. A před nedávnou dobou byl dokonce náhodou nalezen starý, dávno ztracený reliéf. 

Körnerových památek najdeme v našem kraji celou řadu. Jeden pomníček se skrývá v zeleni při silnici z Horního Tanvaldu pod Špičák, druhý pod slavným věžákem v Jabloneckých Pasekách – ten už ale dnes básníka nepřipomíná. Krásně zachovaného Körnera najdeme vytesaného do skály na Dutém kameni u Cvikova, naopak již jen pohlednice nám připomínají velkou básníkovu bustu stojící kdysi před libereckým muzeem.

Více o zajímavých místech regionu představí výstava "Rekreace za ROHem - putovní"