• Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
  • Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
  • Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
  • Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
  • POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
  • Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce
foto

Po stopách ThDr. Karla Farského na Vysocku

Prosincový výlet za zajímavými místy severních Čech nás dovede opět do Vysokého nad Jizerou. Dějiny tohoto města na pomezí Jizerských hor a Krkonoš jsou naplněny významnými osobnostmi – nedávno jsme si vyprávěli o zdejším rodáku Karlu Kramářovi, kromě něj je ale s Vysokým nebo blízkým okolím spojen například spisovatel Josef Šír, který v sousední Staré Vsi učil, nebo básník Viktor Dyk, který ve městě rád pobýval a nedaleko má dokonce „vlastní“, tzv. Dykovu skálu. Samostatné povídání by si zasloužili určitě i lékaři-specialisté ze zdejšího Ústavu chirurgie ruky a plastické chirurgie, jednoho z nejrespektovanějších zdravotnických pracovišť v České republice.

My dnes ale budeme putovat po stopách významného duchovního, zakladatele a prvního patriarchy Církve československé Karla Farského. Ten se narodil 26. července 1880 zhruba sedm kilometrů jižně od Vysokého, v malé vesničce Škodějov. V čarokrásné krajině, kterou stojí za to navštívit i výletem – Farského rodný domek sice už nestojí, přibližně na jeho místě v lokalitě Na Špekulaci ale najdeme pamětní desku s vyobrazením chaloupky a o kousek dál i pomník s Farského podobiznou. Vloni na místo přibyla ještě jedna zajímavost – takzvaná lesní kaple, která slouží k bohoslužbám pod širým nebem, například v rámci pravidelných výročí. Místo uprostřed zeleně, v lůnu podkrkonošské přírody, je pro duchovně založené návštěvníky ideálním prostorem k úvahám o vznešených tématech, je ale i dobrým důvodem k zastávce při cestě autem okolo nebo k pořádnému pěšímu výletu.

Připomínky práce dr. Farského nalezneme na mnoha místech v Čechách, například v pražských kostelech na Staroměstském náměstí a na Smíchově, kde byla Církev československá založena, či v Dejvicích, kde pod pozměněným názvem Církev československá husitská dodnes sídlí. Několik dalších svatostánků, většinou nádherných funkcionalistických budov, je podle Farského přímo pojmenováno – jeden z nejpůsobivějších najdeme v blízkých Semilech. A v Jablonci nad Nisou má slavný severočeský rodák dokonce náměstí. Nás ale bude nejvíc zajímat Sbor dr. Karla Farského ve Vysokém nad Jizerou – opět zástupce moderní sakrální architektury, který stojí jižně od náměstí, hned vedle vstupu do areálu nemocnice. Uvnitř kostela si lze prohlédnout dokonce Farského pamětní síň.  

Více o zajímavých místech regionu představí výstava "Rekreace za ROHem - putovní"