• Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
  • Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
  • Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
  • Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
  • POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
  • Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce
foto

Po stopách Karoliny Světlé

Zima zatím ještě drží vládu nad krajem, čím dál více se ale už přibližuje jaro. Až se rozpustí sníh, zmizí led a země se zazelená, budeme se moci vydat do kopců na první předjarní výlety. Třeba pod Ještědský hřeben, na výpravu po stopách únorové oslavenkyně, spisovatelky Karoliny Světlé

Ta se narodila 24. února 1830 v Praze jako Johana Rottová a později byla provdána Mužáková, my ji ale známe právě jako Karolinu Světlou. Tento umělecký pseudonym si vybrala podle obce Světlá pod Ještědem, kde se narodil její manžel Petr Mužák, a kam spisovatelka jezdila více než třicet let na letní pobyty. Zdejší kraj jí mimořádně přirostl k srdci a stal se také stěžejním tématem jejích románů a povídek.

My dnes máme to štěstí, že se po stopách Karoliny Světlé můžeme vydat po stejnojmenné naučné stezce, která se vine po obcích, samotách i přírodních koutech Podještědí – začíná u kostela ve Světlé pod Ještědem a pak se toulá po kopcích mezi Hodky, Hořeními a Doleními Pasekami, Rozstáním a Jiříčkovem, aby se po sedmi a půl kilometrech vrátila zpět do Světlé. Na cestě návštěvníky čeká 12 informačních tabulí, které vyprávějí o životě spisovatelky, její době a zdejším kraji, no a v místech, která posloužila jako inspirace pro psaní, přibližují děj románů i povídek. A že se vše odehrávalo „právě tady“, na to upozorňují také tabule přímo na budovách nebo rozcestníky značených turistických tras.

Při procházce podještědskými osadami se ocitneme u stavení, kde se odehrávaly „Kantůrčice“ či „Vesnický román“ nebo si můžeme posedět na lavičce, na jejímž opěradle jsou vyvedeny tváře literárních souputnic Karoliny Světlé – Boženy Němcové, Elišky Krásnohorské nebo Magdaleny Dobromily Rettigové. Na začátku stezky, u světelského kostela, si můžeme také odpočinout pod spisovatelčinou lípou nebo si v improvizované venkovní knihovničce vypůjčit některé ze slavných děl inspirovaných zdejším nádherným krajem.

Všechno důležité o Karolině Světlé a podještědské naučné stezce se dozvíte na internetové stránce www.karolinasvetla.cz.


Více o zajímavých místech regionu představí výstava "Rekreace za ROHem - putovní".