• Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
  • Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
  • Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
  • Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
  • POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
  • Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce
foto

Plameny v Praze

Už je to třicet let, co začátkem září 1989 přijeli do komunistického Československa na dvě přátelská utkání s naším národním týmem tehdejší čerství vítězové Stanley Cupu, hokejisté Calgary Flames. Příznivci ledního hokeje tak mohli u nás vůbec poprvé vidět v akci tým NHL. Nadšení domácího publika bylo o to větší, když českoslovenští hokejisté dokázali vyhrát obě utkání (4:2 a 4:1).

V druhém utkání se před beznadějně vyprodanou Sportovní halou v dresu národního týmu vůbec poprvé představily velkých naděje domácího hokeje – Jaromír Jágr, Robert Reichel a Robert Holík. O jejich mimořádném talentu se ostatně NHL už brzy měla přesvědčit sama ve své vlastní soutěži. V prvním utkání naši branku nehájil nikdo jiný než Dominik Hašek, který se jen o pár let později stal jednou z největších hvězd NHL všech dob.

V dresu Calgary Flames nastoupil Jiří Hrdina, který v kanadském klubu působil od roku 1988. Na rozdíl od mnoha ostatních československých hráčů, kteří museli kvůli šanci zahrát si NHL emigrovat, mohl Hrdina odejít do Calgary „legálně“. Splňoval totiž přísnou podmínku soudruhů z tehdejšího Československého svazu tělesné výchovy, že hokejista může odejít hrát do zahraničí pouze tehdy, pokud mu bylo minimálně 30 let a odehrál 150 zápasů za národní tým. „Přijet s Calgary Flames hrát do Praha za totáče, bylo jako z říše snů,“ vzpomíná na tehdejší zápasy Jiří Hrdina. „Většina mých spoluhráčů do té doby nikdy nepřekročila ani hranice Kanady nebo USA. Ale Praha se jim strašně zalíbila, zvlášť když zjistili, že pivo tady stojí tři koruny namísto padesáti v přepočtu jako u nich.“

Ani jeden z aktérů legendárních zápasů ale nemohl tehdy tušit, že už to bude trvat jen dva měsíce a z Československa bude svobodná země.