• Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
  • Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
  • Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
  • Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
  • POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
  • Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce
foto

Ostroměř – mamutí městečko

Snad každému městu můžeme přisoudit nějaký atribut. Jablonci nad Nisou jabloň, Ostravě hornické kladívko a Trutnovu nebo Brnu draka. Je také jedno místo, ke kterému patří slavné pravěké zvíře – mamut. Jedná se o Ostroměř, městečko na hlavní silnici z Jičína do Hradce Králové, položené v idylické krajině mezi hřebenem Hořického chlumu a počínajícími rovinami Polabí. Co ale má společného s mamuty? Přece dva slavné rodáky!

První z nich, který se narodil 10. dubna 1878, proslul jako archeolog a spisovatel. Jeho knihy doslova hltalo několik generací dětí i dospělých – některé z dobrodružných příběhů situovaných do pravěku byly dokonce i zfilmovány a patrně nejslavnější z autorových děl nese název „Lovci mamutů“. Už je tedy jasno – prvním naším ostroměřským rodákem je Eduard Štorch. Ve městě najdeme jeho rodný dům, bustu i muzejní expozici. O tu se ale dělí s rodákem druhým, kterým je...

 ... Karel Zeman. Geniální výtvarník a režisér, nad jehož díly ve své době žasli odborníci po celém světě a miliony lidí před filmovými plátny i televizními obrazovkami se nechaly a dodnes nechají unášet na vlnách fantazie a dobrodružství. Zeman se narodil 3. listopadu 1910 v Ostroměři, jeho život je ale spojen se Zlínem nebo přesněji řečeno Gottwaldovem. V tamějších filmových studiích vznikaly Zemanovy nesmrtelné perly jako „Vynález zkázy“, „Ukradená vzducholoď“, „Baron Prášil“ nebo vůbec nejslavnější „Cesta do pravěku“. Vzpomínáte si na kultovní scénu s mamutem? Tak právě ta nás symbolicky spojuje s Eduardem Štorchem a rodištěm obou tvůrců, Ostroměří.

V centru města, na hlavní ulici T. G. Masaryka, na Zemanově rodném domě visí pamětní deska. Najdeme tam i zastavení naučné stezky, která nabízí pětikilometrovou procházku s vyprávěním o ostroměřských rodácích a dějinách. Její trasa začíná na železniční stanici, což je vlastně také zajímavý cíl, protože byla vyhodnocena jako nejkrásnější nádraží roku 2007. A pro výlet sem, na pomezí Krkonoš a Polabí, je vlastně ideálním startovním bodem.

Více o zajímavých místech regionu představí výstava "Rekreace za ROHem - putovní".