- Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
- Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
- Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
- Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
- POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
- Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce

Od Šíleně smutné princezny až k Miami Vice
Kdyby se vás někdo někdy zeptal na jméno českého muzikanta, jehož nahrávky dokázaly získat dvě prestižní americké hudební ceny Grammy a zároveň se umístit na samém vrcholu mnoha světových hitparád, máte jedinou možnost – Jan Hammer.
Syn slavné české jazzové zpěvačky Vlasty Průchové a špičkového kardiologa Jan Hammera se narodil v Praze v roce 1948. Už od svých čtyř let hrál na klavír, v třinácti založil společně s bratry Vitoušovými jazzovou skupinu Junior Trio a o pět roků později, v roce 1966, získal Jan Hammer v mezinárodní soutěži mladých jazzových sólistů ve Vídni druhou cenu. V té samé době, tedy v necelých osmnácti letech, skládá také hudbu pro pohádku Šíleně smutná princezna, která se již krátce po svém uvedení zařadí mezi nejslavnější české pohádky vůbec. Velkou zásluhu na tom má také Hammerova hudba – písničky, které ve filmu zpívají Helena Vondráčková a Václav Neckář, zná úplně každý.
Když v srpnu 1968 Československo přepadla vojska Varšavské smlouvy, koncertoval Jan Hammer právě v Mnichově. Domů už se nevrátil. „Bylo mi dvacet a byl nejvyšší čas vyrazit do světa.“ Odešel do USA, kde získal stipendium na slavné hudební škole Berklee. Po dokončení studia se stal členem nově vznikající jazz-rockové skupiny Mahavishnu Orchestra, která během jeho dvouletého působení dokázala prodat přes dva miliony hudebních nosičů. Za vydělané peníze si Hammer staví vlastní nahrávací studio, ve kterém v roce 1975 vzniká i jeho vůbec první sólové album The First Seven Days. V následujících letech spolupracuje s mnoha slavnými muzikanty, mezi kterými nechybí ani taková jména jako Mick Jagger, Carlos Santana nebo Jeff Beck.
Ten největší úspěch na něj ale čeká až s příchodem kultovního televizního krimiseriálu Miami Vice, který má v USA premiéru v roce 1984. Jan Hammer pro něj skládá hudbu, která ho takřka vzápětí proslaví po celém světě. Soundtrack k seriálu vyšplhá až na první místo americké albové hitparády, když se ho prodají 4 miliony kusů. Skvěle si vedou i jednotlivé nahrávky z alba, když za Miami Vice Theme získá Jan Hammer hned dvě ceny Grammy a Crockett’s Theme kraluje v evropských hitparádách, tu britskou samozřejmě nevyjímaje. V roce 1989 vydává Jan Hammer album Snaphots, ze kterého pochází i videoklip Too Much to Lose, kde se po jeho boku objeví také David Gilmour, Ringo Starr a Jeff Beck.
Po listopadu 1989 může Hammerovo jméno opět zaznít i ve znovu svobodném Československu. A to i tam, kde by to jen sotva asi někdo čekal. Když v roce 1994 začíná vysílat vůbec první komerční televizní stanice TV Nova, poslouchá celý národ hudbu svého ztraceného syna téměř neustále – Jan Hammer totiž složil hudební znělky ke všem pořadům nové televize. Ani to ale nic nemění na tom, že zatímco hudbu Jana Hammera zná téměř celý svět, jeho jméno a tvář jen málokdo.
Foto: Jim Summaria, www.jimsummariaphoto.com | CC BY-SA 3.0 | Creative Commons