• Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
  • Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
  • Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
  • Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
  • POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
  • Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce
foto

Naučná stezka Gustava Leutelta

Září přechází v říjen a nadchází babí léto. Začínají se ozývat ranní mlhy a podzimní zádumčivost. Dřív než definitivně nastanou mrazíky a plískanice, můžeme však ještě stihnout několik pěkných prosluněných výletů – třeba za zářijovým oslavencem, Gustavem Leuteltem. Básník Jizerských hor, jak se Leuteltovi s úctou říká, se narodil 21. září 1860 v Josefově Dole.

Jeho otec tam byl učitelem a toto vznešené povolání bylo dáno do vínku i synu Gustavovi. Více než jako pedagog se ale proslavil jako spisovatel – napsal několik románů, básní, povídek i vlastivědných studií. Gustav Leutelt proslul zejména svými lyrickými texty, dokázal mimořádně kouzelným způsobem popsat krásy i nálady Jizerských hor, které nadevše miloval. Jeho souborné dílo dosud nebylo vydáno v češtině, jednu knihu si však pořídit můžeme – v roce 2010 vydal Jizersko-ještědský horský spolek výbor z Leuteltových textů, nazvaný „Píseň o lese“.

Za jizerskohorským básníkem ale můžeme vyrazit i na výlet. Stačí dojet na nádraží do Josefova Dolu a vydat se na trasu 5,4 km dlouhé Naučné stezky Gustava Leutelta, která vede do kopců směrem k Čertovým kamenům a hotelu Peklo, aby se odtud vracela zpět do údolí a po cestě vyprávěla o životě slavného spisovatele a místních zajímavostech. Trasa byla otevřena na Leuteltovo výročí, 27. září 2013. O dva roky později pak přibyla druhá, delší část naučné stezky, která míří proti toku Kamenice, poté šplhá na Karlov a na Slovanku, ze které se vrací zpátky do Josefova Dolu. Ta měří 11,3 km.

S Leuteltem se dá ale setkat i bez běhání po horách. V roce 1920 mu byl u staré josefodolské školy v sousedství kostela Proměnění Páně odhalen pomník. Ten sice po druhé světové válce přišel o pamětní desku, od roku 1994 je však obnoven a připomíná tak všem jednoho z nejvýznamnějších rodáků našeho kraje.

Více o zajímavých místech regionu představí výstava "Rekreace za ROHem - putovní"