• Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
  • Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
  • Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
  • Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
  • POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
  • Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce
foto

Na jednom hřebeni, ale ve dvou státech

Snad nejtypičtějšími turistickými objekty v pohraničních horách jsou rozhledny. Stavěny byly a dodnes jsou na místech, která nabízejí kvalitní výhled do krajiny, kde je ale zároveň nutné překonat přírodní překážku, nejčastěji vzrostlý les.

Vzhledem k obrovskému zájmu o turistiku zejména v první půlce 20. století vznikaly vyhlídkové věže prakticky na každém významnějším kopci a v dosahu každého většího města. Někdy spolu dokonce soutěžily konkurenční horské spolky, kdo dřív vybuduje „svoji“ rozhlednu. V jednom případě takový „boj“ probíhal i napříč státními hranicemi – na hřebeni Smrku a Jizerského stohu.

 Se svou vyhlídkovou věží byli první hotovi ve Slezsku. Rozhledna na Jizerském stohu (před rokem 1945 Heufeder, dnes Stóg Izerski) byla předána veřejnosti 19. července 1892. Dlouhého věku se nedožila, již v roce 1907 ji zničil blesk, v roce 1924 ale byla na Stohu vybudována horská chata, která slouží turistům dodnes. Od roku 2000 pak na vrcholu hory stojí i telekomunikační stožár.

 Na Smrku se rozhledna slavnostně otevírala o měsíc později, 21. srpna 1892. Brzy u turistů získala velkou popularitu, stejně jako horská chata u její paty. Ta bohužel krátce po konci druhé světové války shořela a rozhledna se na konci padesátých let zřítila, v roce 2003 však byla na vrcholu Smrku postavena nová rozhledna, nabízející jeden z nejkrásnějších výhledů v Čechách.

Více o zajímavých místech regionu představí výstava "Rekreace za ROHem - putovní"