• Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
  • Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
  • Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
  • Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
  • POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
  • Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce
foto

Lokálka Českým rájem slaví 115 let

Na výlety můžeme cestovat mnoha způsoby. Buď už od domovní branky pěkně po svých, na horském či silničním kole, pohodlně autem nebo s knížkou a svačinou v ruce autobusem. Největší turistickou klasikou je ale jízda vlakem – vstát třeba ještě za tmy, došourat se na městský autobus a pak z nádraží vyrazit do neznáma nebo na oblíbená místa. Ranní nádraží jsou magická – šumí ruchem nadšených výletníků, okénkem v bufetu putují čaj, káva a obložené housky a průvodčí čekají na přípoje nebo na opožděné cestující. Málokteré severočeské nádraží je ale tak úzce spojené s turistikou, jako železniční stanice v Turnově.

Trať z Turnova do Jičína tento měsíc slaví jubileum. Do provozu byla dána 18. října 1903, tedy před 115 lety. Byla posledním otevřeným úsekem cesty železného oře z Hradce Králové do Turnova. Dnes je trať kromě běžné dopravní obsluhy i jakousi vyhlídkovou trasou za panoramaty Českého ráje, která z oken vlaku vidíme v podstatě nepřetržitě. Nádherný výlet pak lze zakončit na turnovském hlavním nádraží, kde se dá pohodlně přestoupit na vlaky i autobusy jinými směry.

Vedou odtud čtyři tratě, každá do jiného typu krajiny, všude se to ovšem hemží krásnou přírodou, výhledy a památkami. Vůbec nejvíc „turistická“ je asi třicetikilometrová lokálka směrem do Jičína. Snad každá zastávka na téhle trati je startovním bodem ke krásným místům – z nádraží Karlovice-Sedmihorky se vyráží do Skaláku, ze Ktové na magické Trosky, z Rovenska ke slavným obráceným zvonům a z Libuně do Prachovských skal či na kopec Tábor. Na trase existuje dokonce i zastávka s názvem Železnice, na okraji stejnojmenného městečka, odkud je to coby kamenem dohodil na malebný vrch Zebín.

Více o zajímavých místech regionu představí výstava "Rekreace za ROHem - putovní"