• Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
  • Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
  • Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
  • Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
  • POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
  • Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce
foto

Lesní hřbitov na Malé Skále

Když se řekne Malá Skála, napadne asi většinu lidí vyhlídka Pantheon, Suché skály nebo řeka Jizera. Ano, samozřejmě, jde o nádherné přírodní památky, kvůli kterým k nám na sever Čech jezdí desítky tisíc turistů. Na Malé Skále je toho ale k vidění daleko více, i když někdy člověk musí malinko hledat. Třeba lesní hřbitov.

Ten je jednou z dobře skrytých a ne moc známých památek, přitom se k němu dá dostat velmi lehce. Stačí jít z rozcestí pod Pantheonem po zelené trase do kopce, přejít serpentiny silnice a kolem bývalého pivovaru vystoupat chatovou osadou na okraj lesa. Tam na příchozí čeká jeden z nejkouzelnějších koutů Maloskalska – maličký lesní hřbitůvek, který v roce 1813 založil majitel zdejšího panství František Zachariáš Römisch. Tento textilní podnikatel byl velkým milovníkem přírody i kulturní krajiny a tak během svého života svahy kolem Jizery ozdobil desítkami plastik, stavbiček, lesních cest nebo alejí. Nejslavnější dílo vybudoval v areálu skalního hradu Vranov, kde nechal podle tradice romantismu zřídit panteon minulých dob – rozsáhlou sbírku soch, pamětních desek, vyhlídek a podobně. Panteon je dnes už sice zčásti v troskách, pořád je ale na prohlídce Vranova hodně k vidění.

Ve stejném „hračičkovském“ duchu vznikl i lesní hřbitůvek. Jeho střed tvoří shluk kamenů, kolem nějž je rozestavěno několik hrobů a pietních míst. Dominuje jim Römischova hrobka s alegorickou sochou Víry, místo posledního odpočinku ale kromě Františka Zachariáše Römische na hřbitově našel i jeho bratr Jan Karel Emanuel, další majitelé panství Oppenheimerové a Medingerové nebo úředníci z maloskalského zámku. Pochována je tu i spisovatelka Jarmila Glazarová, která se ve zmíněném zámeckém areálu v roce 1901 narodila a na Maloskalsko se celý život vracela.

Když už jsme na lesním hřbitově, stojí za to prozkoumat i jeho okolí. Už jsme to vlastně částečně udělali – vraťme se tedy k silnici, odkud můžeme obhlédnout bývalý pivovar a zámek, nebo nakoukněme do kaple sv. Vavřince, která se pyšní díly od slavných akademických malířů – oltářem od Vladimíra Komárka a křížovou cestou od Josefa Jíry.

 Více o zajímavých místech regionu představí výstava "Rekreace za ROHem - putovní".