• Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
  • Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
  • Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
  • Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
  • POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
  • Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce
foto

Lázně Bělohrad – rodiště hudebního skladatele a strašidelného příběhu

Severovýchodní Čechy mají spoustu slavných rodáků, hlavně spisovatelů. Narodilo se tu také mnoho výtvarných umělců, historicky významných politiků i dalších hybatelů veřejného dění. Dnes se ale podíváme do jiné tvůrčí oblasti – do říše muziky.

Jedním z nejvýznamnějších mistrů hudby narozených v kraji pod Krkonošemi je Karel Moor. Světlo světa spatřil 26. prosince 1873 v Bělohradu, díky své neklidné a možná dobrodružné povaze se však měl stát světoběžníkem, který hudebně působil na obrovském množství míst nejen v českých zemích, ale i v dalších oblastech Evropy. Vedle nesčetných muzikantských zaměstnání byl hudebním skladatelem a napsal prý téměř 250 hudebních děl různých žánrů. Pozoruhodný život Karla Moora byl zakončen 30. března 1945 v Praze, pochován je však u kostela na Byšičkách, na dohled od rodného města. Jeho hrob si na byšičském hřbitově můžeme prohlédnout, stejně jako pamětní desku v centru Lázní Bělohrad, na náměstí, kde kdysi stával umělcův rodný dům.

Ještě se ale vraťme na Byšičky. Tohle místo – kopec za Bělohradem s nepřehlédnutelnou kostelní siluetou – je nabito atmosférou a tajemstvím. Vykládá se o něm spousta věcí – že zde v předvěkých časech stávalo město, které se pro svou zpupnost propadlo do země, nebo že se zde modlil svatý Petr a zůstaly po něm otisky v kameni. V turistických materiálech najdeme i zmínky o zdejším poustevníkovi nebo o tom, že kostel a hřbitov inspirovaly Karla Jaromíra Erbena k sepsání děsivé balady Svatební košile. Je to klidně možné – Erben se narodil v nedalekém Miletíně a procházky po kraji v něm jistě vzbuzovaly inspiraci. Pokud jste příznivci jeho letité mystiky, můžete se vydat i po „Naučné stezce Karla Jaromíra Erbena“, která vás zavede zpět do časů, kdy lesy byly strašidelné, v rybnících přebývali záhadní tvorové a hřbitovy bylo radno opouštět před večerním zvoněním...

  Více o zajímavých místech regionu představí výstava "Rekreace za ROHem - putovní".