• Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
  • Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
  • Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
  • Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
  • POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
  • Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce
foto

Komplex škol v Lomnici nad Popelkou

Památek spojených se vznikem Československa a první republikou máme v našem kraji víc než dost. Sochy, pomníky, názvy ulic i veřejné budovy – odkazy na nejslavnější období naší státnosti najdeme snad v každém městě i vesnici. Jednu z nejzajímavějších takových památek můžeme najít v Lomnici nad Popelkou – komplex školních budov, jeden z největších v kraji a možná i v České republice.

Nové, moderní zázemí pro vzdělávání bylo v Lomnici nad Popelkou potřeba už před první světovou válkou, stavba se ale zrealizovala až na začátku třicátých let 20. století. Projekt slavného pražského architekta Viktorína Šulce zahrnoval komplex pro hned čtyři vzdělávací ústavy – dívčí školy obecnou a měšťanskou a stejné školy pro chlapce. Základní kámen nezvykle rozsáhlého projektu byl položen v den osmdesátých narozenin prezidenta T. G. Masaryka, 7. března 1930, a slavnostní otevření proběhlo o dva a půl roku později, na státní svátek, 28. října 1932. Budovy, které se staly oprávněnou chloubou města, byly ozdobeny vlasteneckými nápisy, které si na fasádách můžeme přečíst dodnes. Stojí tu například: „Prací a pravdou služ městu a okolí, kázní služ republice, láskou služ zdejšímu lidu, národu, lidstvu!“

Lomnický školní komplex má ve svém životopise řadu důležitých i dramatických okamžiků – do roku 1947 zde například sídlilo městské muzeum, během květnového povstání v roce 1945 tu byli vězněni zatčení občané. Dnes v komplexu působí základní škola T. G. Masaryka (tohoto jména se během své existence musela škola dvakrát vzdát – za okupace a po únoru 1948), budovy jsou zrekonstruovány a před hlavním vchodem najdeme pěkně udržovaný zelený prostor včetně sochy pionýrky ze sedmdesátých let. O historii školství v Lomnici nad Popelkou pak na místě vypráví informační tabule zdejší naučné stezky.

Více o zajímavých místech regionu představí výstava "Rekreace za ROHem - putovní"