• Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
  • Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
  • Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
  • Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
  • POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
  • Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce
foto

Kolem Smrku do Polska

Květen je bezpochyby měsícem cestování a to samozřejmě i cestování do zahraničí. Není ovšem nutné vždycky překonávat oceány nebo kontinenty, bezpočet krásných a zajímavých míst najdeme hned za našimi hranicemi. My v Jizerských horách to máme doslova „za bukem“ a po necelé hodince jízdy z Jablonce nad Nisou jsme pohodlně v Německu i Polsku. Ale zpátky ke květnu. Právě v tomhle měsíci (30. 5. 1997) byl otevřen hraniční přechod na silnici, po které se dnes můžeme vydat na výlet z Nového Města pod Smrkem do polských lázní Czerniawa-Zdrój.

První kroky nebo otáčky pneumatik nás zavedou k novoměstskému hřbitovu, kde je k vidění nádherná hrobka továrnické rodiny Klinger. Po dalším kilometru směrem na východ překonáme státní hranici (poznáme ji podle rozšířené silnice a budovy bývalé celnice) a o další kousek dál už nás čekají první polské zajímavosti – hotelový komplex Malinowy Dwór a bývalý pramen císaře Josefa II.

Hlavní silnice nás pak povede dál po ulici Sudecka až k odbočce do maličkých lázní Czerniawa. V této horské vesničce byly v roce 1783 objeveny minerální prameny a od první čtvrtiny 19. století se zde poskytovaly léčebné služby. Tehdy se obec jmenovala Bad Schwarzbach, po roce 1945 přijala oficiální název Czerniawa-Zdrój. Dnes je administrativní součástí velkého lázeňského letoviska Świeradów-Zdrój, do kterého je to z Czerniawy přes kopec ještě pár kilometrů, zato ale Świeradów nabízí množství atraktivních míst včetně velkého lázeňského domu, dřevěné kolonády nebo rozsáhlého lázeňského parku. Po cestě navíc potkáme několik dalších lákadel, třeba zajímavý antigravitační bod nebo rozcestí terénních cyklotras. Těsně nad městem pak dojdeme k dolní stanici kabinkové lanovky na Stóg Izerski, která nám umožní pohodlně vyjet do výšky 1050 metrů nad mořem a třeba pokračovat přes sousední vrchol Smrk zpátky na Frýdlantsko.

Více o zajímavých místech regionu představí výstava "Rekreace za ROHem - putovní".