• Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
  • Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
  • Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
  • Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
  • POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
  • Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce
foto

Když se v Jablonci hrála extraliga

Dnes, kdy se v Jablonci hraje volejbal maximálně na krajské úrovni, to zní skoro až neuvěřitelně. Bývaly totiž doby, kdy zde jak muži, tak ženy hráli extraligu a na jejich zápasy se chodily dívat tisíce diváků

Píše se rok 1963 a na volejbalovém stadionu u jablonecké sokolovny, který nedávno vlastními rukami postavili místní nadšenci, je velká sláva. Domácí Jiskra Jablonec totiž v přátelském utkání hostí japonské národní mužstvo, které tehdy patřilo k vůbec nejlepším na světě. To se ostatně potvrdilo hned o rok později, když ten samý tým získal bronzové olympijské medaile. Zářná budoucnost čekala ale také jejich jablonecké vyzyvatele, kteří v roce 1965 dokázali postoupit až do nejvyšší české volejbalové soutěže. Za kvalitou obou družstev nijak nezaostává ani divácká návštěva, která dosáhla téměř 3 000 diváků! Senzací málem skončil i konečný výsledek, když budoucí olympijští medailisté porazili Jiskru Jablonec po dramatickém a vyrovnaném boji tím nejtěsnějším výsledkem, 3:2.

Ani jablonecké volejbalistky v té době za svými mužskými protějšky nijak nezaostávaly, ba naopak. Do extraligy se dokázaly poprvé kvalifikovat už v roce 1961 a v letech 1965 a 1966 se v ní dokonce umístily na vynikajícím druhém místě. O kvalitách tehdejších jabloneckých volejbalistek jistě svědčí i to, že hned dvě z nich – Irena Tichá a Elena Moskalová – úspěšně reprezentovaly Československo na přelomu 60. a 70. let na olympijských hrách (6. a 7. místo) a na mistrovstvích Evropy, kde dokonce získaly stříbrné a bronzové medaile. Volejbalistky Jiskry Jablonec také triumfovaly na legendárním volejbalovém turnaji v Dřevěnicích, který dokázaly vyhrát hned devětkrát! Na stejném místě se dařilo i jabloneckým mužům, kteří zde zvítězili třikrát a Jiří Pochop a Miloslav Štrupl byli vyhlášeni nejlepšími hráči turnaje.

Zlatá éra jabloneckého volejbalu končí v první polovině 70. let, kdy se nepodařilo jak organizačně, tak především finančně, plně zachytit tehdejší nově nastupující trend profesionalizace sportu.   

 

Na fotografiích:

 01/ Přátelské utkání volejbalistů Jiskry Jablonec a japonské reprezentace sledovalo v roce 1963 na stadionu u sokolovny neuvěřitelných 3 000 diváků.

 02/ Družstvo volejbalistů Jiskry Jablonec, které v roce 1965 vůbec poprvé postoupilo do extraligy. Zleva: Vondřich, Kraus, Žabka, Vlach, Štrupl a Kůtek, v dolní řadě Pochop, Loren, Zákora a Hruda.

 03/ Volejbalistky Jiskry Jablonec na snímku z roku 1966, kdy v extralize skončily na vynikajícím druhém místě! Zleva: Moskalová, Elgerová, Procházková, Šimková a Höfferová, v dolní řadě Tichá, Kukulová a Štruplová. Trenérem družstva byl Josef Kukula.