• Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
  • Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
  • Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
  • Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
  • POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
  • Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce
foto

Karel Kramář a Vysoké nad Jizerou

Málokteré místo v našem kraji se může pochlubit tak významným rodákem jako Vysoké nad Jizerou. V tomto městečku na pomezí Jizerských hor a Krkonoš se 27. prosince 1860 narodil jeden z nejvýznamnějších mužů našich moderních dějin – Karel Kramář. Politik mladočeské a národně demokratické strany, poslanec, ale hlavně první předseda vlády československého státu, jehož sté výročí jsme před pár dny oslavili.

Slavného rodáka si ve Vysokém nad Jizerou už v době jeho života velmi vážili a v roce 1927 mu na rodném domě v rohu vysockého náměstí odhalili bustu. Ve druhé polovině třicátých let se dokonce připravovalo vybudování Kramářovy sochy, to už ale nedovolila okupace. Příchod nacistů navíc zpečetil osud i zmíněné bustě – v roce 1943 byla odstraněna a odvezena do skladu zabavených předmětů v Praze. Po válce se památka sice do Vysokého vrátila, rychle se ale přiblížil další režim, který první československého republiku neměl příliš rád, a tak byla Kramářova busta pro jistotu uschována, a to tak dokonale, že se dodnes nenašla. V roce 2014 byl objeven alespoň její podstavec, který se na své původní místo nakonec přece jen vrátil – spolu s kopií původní plastiky.

Asi příliš nepřekvapí informace, že vysocké náměstí dnes nese Kramářovo jméno. Pokud byste se o našem prvním premiérovi a jeho vztahu k Vysokému chtěli dozvědět víc, rozhodně navštivte zdejší vlastivědné muzeum – leží jen pár desítek metrů od náměstí, naproti vysockému kostelu, a najdete tu expozici, která vypráví o bustě, pomníku, Kramářově politickém životě i o jeho několika slavných vilách. Jednu si spolu s manželkou nechali vybudovat na vzdáleném Krymu, druhá vyrostla v letech 1911–15 v Praze a dnes v ní sídlí předsedové vlád České republiky. No a třetí vila stojí přímo ve Vysokém – na malé město nezvykle velká stavba připomíná spíše zámek a po druhé světové válce se proslavila jako středisko ROH a pozdější hotel. Najdete ji v ulici Lyžařská na severním okraji města, cestou ke známému sjezdařskému areálu Větrov.

Více o zajímavých místech regionu představí výstava "Rekreace za ROHem - putovní"