• Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
  • Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
  • Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
  • Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
  • POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
  • Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce
foto

Josef Führich – nejslavnější chrastavský rodák

Asi spoustu lidí překvapí, že jednou z největších líhní výtvarných umělců v historii severních Čech je šestitisícová Chrastava. Městečko na dohled od Liberce se může pyšnit skutečné úctyhodnou soupiskou rodáků – pochází odtud malíři Vilém Kandler, Willi Sitte nebo sochař a medailér Richard Placht. Nejznámějším umělcem s chrastavskými kořeny je ale Josef Führich.

Tento malíř se narodil 9. února 1800. Jeho otec byl také výtvarník, svého syna podporoval v jeho nadání a rodina se dokonce přestěhovala do Prahy, aby mladý Josef mohl studovat na výtvarné akademii. Po Praze se Josef Führich vydal na studia také do Vídně a do Říma, postupně se pak  vypracoval na slavného umělce celoevropského významu. Maloval ponejvíce náboženská témata a patřil do umělecké skupiny takzvaných Nazarénů, pracoval na mnoha významných zakázkách a zdobil slavné budovy své doby. Po druhé světové válce se na něj v českých zemích trochu pozapomnělo, po roce 1989 se ale opět dostal do popředí zájmu veřejnosti, v našem kraji zejména díky aktivitám chrastavských patriotů a milovníků historie.

Dne 18. května 1992 byl v rodném městě opětovně odhalen Führichův pomník. Původně byla kovová busta z dílny sochaře Karla Kundmanna veřejnosti předána 7. srpna 1898, po druhé světové válce ale muselo vše německé zmizet z veřejného prostoru a již v roce 1945 byla i Führichova podobizna odstraněna. 4. června 1961 byl na prázdné místo před chrastavskou základní školou umístěn betonový pilíř s bustou Julia Fučíka, ten však byl později odstraněn rovněž, tentokrát po roce 1989. V roce 1992 se na původní místo vrátila Führichova busta.

Slavného malíře si v rodném městě příkladně cení a bylo mu věnováno více pamětních míst. Například při příležitosti dvoustého výročí Führichova narození po něm byl v roce 2000 pojmenován parčík na nábřeží řeky Jeřice, která Chrastavou protéká. Místo nebylo vybráno náhodně, zelený prostor totiž přímo sousedí s nádhernou hrázděnou stavbou - Führichovým rodným domem. V budově je dnes muzeum, kde je vystaveno původní vybavení, expozice malířova života a malá galerie chrastavských výtvarných umělců.

Více o zajímavých místech regionu představí výstava "Rekreace za ROHem - putovní".