- Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
- Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
- Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
- Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
- POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
- Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce
Jilemnice – město spisovatelů
Těžko říct, čím to je, ale některá místa jsou doslova ohnisky slavných osobností. Někde snad proto, že tam s talentovanými lidmi pracovali výteční pedagogové, jinde takové osoby podporoval skvělý klub nebo spolek, onde snad sám genius loci daného místa burcoval a burcuje k tvůrčí činnosti. Jedním z míst s obrovskou koncentrací významných osobností je podkrkonošská Jilemnice.
Když pomineme proslulého lyžaře Bohumila Hanče a několik skvělých současných sportovců, světově důležitého geologa Františka Pošepného nebo známého chemika Josefa Hanuše, proslavili Jilemnici především spisovatelé. Tři významní literáti se narodili dokonce ve dvou sousedících ulicích. Jestli v prostoru kolem Valdštejnské a Dolení ulice prýští nějaký zázračný pramen literárního nadání, to není známo, ale v relativně krátké době se zde narodili Hynek Jaroslav Mejsnar, Jan Weiss a Jaroslav Havlíček.
První jmenovaný v Jilemnici světlo světa spatřil 17. října 1837 a i když život prožil jinde, dětství v rodném městě se zrcadlí v jeho básnickém díle. Proslul ale především jako pedagog a překladatel – jako první Čech složil v roce 1889 veřejnou zkoušku z ruštiny, z řečtiny přeložil Iliadu a Odysseu, slova do češtiny převáděl i z norského jazyka. Na rodném domě v Dolení ulici dnes nalezneme jeho pamětní desku vloženou do krásně zdobeného kamenného rámu.
Dílo druhého rodáka-spisovatele je s Jilemnicí spojeno daleko pevněji. Jan Weiss, který se v sousední Valdštejnské ulici narodil 10. května 1892, je všeobecně znám jako průkopník science fiction a mnohé jeho příběhy se odehrávají ve zvláštní, fantaskní a snivé atmosféře. Jeden pak přímo v Jilemnici – novelu pod názvem „Přišel z hor“ autor zasazuje do rodného města a i když jej pro tento případ přejmenoval na Javorek, Jilemnice je v ději naprosto čitelná. I jinak je spisovatel pevně spojen se svým rodištěm – je čestným občanem města, má tu svoji ulici i pamětní desku a v Jilemnici je dokonce pochován.
Což platí i pro třetího spisovatele, zřejmě nejslavnějšího zdejšího rodáka Jaroslava Havlíčka. Ten se narodil 3. února 1896 a i jeho hluboce ovlivnilo dětství v Podkrkonoší. Dnes je po něm pojmenována jilemnická městská knihovna, u rodného domu v Dolení ulici kromě pamětní desky najdeme i informační panel a na jilemnickém hřbitově místo Havlíčkova posledního odpočinku.
Více o zajímavých místech regionu představí výstava "Rekreace za ROHem - putovní"