• Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
  • Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
  • Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
  • Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
  • POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
  • Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce
foto

Jan Buchar – otec českého lyžování a turistiky

V dnešním článku zůstaneme u významných osobností z oblasti regionální turistiky, přesuneme se ale do Krkonoš. Tam, v Mříčné u Jilemnice, se 20. září 1859 narodil Jan Buchar, budoucí učitel, především ale průkopník lyžování a turistiky v našich nejvyšších horách. Byl jedním z vůbec prvních lyžařů v Čechách, stál u založení slavného Svazu lyžařů v Království českém a byl i jeho prvním předsedou.

Bucharova činnost však byla daleko rozsáhlejší – byl také významným propagátorem turistiky a inicioval výstavbu horské infrastruktury, například turistických cest. Jedna z nich byla později na Bucharovu počest i pojmenována – ze začátku vedla pouze z Míseček na kopec Žalý, později ale byla prodloužena, takže končila až na Luční boudě. Bucharova cesta existuje dodnes, i když má trochu jinou trasu – začíná v Jilemnici na náměstí, míří přes Hrabačov a Dolní Štěpanice (na dohled od školní budovy, kde Buchar učil) na Benecko, Žalý a dále krkonošskými lesy až na Medvědín, pod Zlaté návrší a k Labské boudě, aby její zhruba třicetikilometrová trasa končila u pramene Labe. Existuje ale ještě druhá, tzv. Stará Bucharova cesta, která vyráží ze Svatého Petra a po úbočí Kozích hřbetů vede milovníky hor k Luční boudě.

Bucharova životní pouť skončila 10. října 1932, když se stal před Národním divadlem v Praze obětí dopravní nehody. Je tedy trochu smutnou, ale velmi významnou říjnovou osobností, bez které si historii našich hor vůbec nelze představit. Jestli budete během nějakého říjnového výletu ještě zdolávat krkonošské velikány, určitě si na něj vzpomeňte – třeba u pamětní desky, která mu byla odhalena na dolnoštěpanické škole.

Více o zajímavých místech regionu představí výstava "Rekreace za ROHem - putovní"