• Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
  • Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
  • Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
  • Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
  • POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
  • Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce
foto

Jablonec nad Nisou – město plné Hemmricha

Tahle slova člověka napadnou, když si uvědomí, kolik významných budov v Jablonci nad Nisou a okolí navrhl architekt Robert Hemmrich. Může se objevit i myšlenka, že bez něj by toho v Jablonci moc nezbylo... to je samozřejmě přehnané, ale údajně až pět stovek stavebních realizací na Jablonecku je skutečně úctyhodné číslo a Hemmrich zcela jistě patří mezi nejdůležitější osobnosti v dějinách našeho města.

Nebyl ale jen plodný autor, měl také velmi široký záběr. Navrhoval bytovky i vily, tovární areály i exportní domy, školy, rozhledny, dokonce i kostel nebo pomník. Když se projdeme Jabloncem, narazíme na Hemmricha skutečně skoro na každém rohu. Je například autorem jabloneckých lázní a stavbu stejného druhu navrhl i pro Nové Město pod Smrkem. Z jeho domů určených pro bydlení vzpomeňme namátkou vily „dvojčata“ bratří Jägerů na ulici 28. října, dnešní základní uměleckou školu v Podhorské nebo bývalý exportní dům, ve kterém dnes sídlí Policie ČR. Hemmrich prováděl také přestavby starších objektů, příkladem budiž známý dům s altánem uprostřed města na rohu ulic Podhorská a Smetanova.

Některé Hemmrichovy domy poznáme okamžitě, autor je na nich totiž podepsán. Všimneme si toho třeba na budově státního zastupitelství na Liberecké ulici, hned naproti divadlu. Jiné identifikujeme podle typického stavebního znaku, mohutných kamenů viditelných ve fasádě – pyšní se jimi čtyři Hemmrichovy rozhledny Bramberk, Černá Studnice, Nad Prosečí a Tanvaldský Špičák. Unikátní památkou – a rovněž s typickými hrubými kameny – je pomník obětem světové války na Dobré Vodě, který je, snad jediný v regionu, ze dvou stran různě vysoký, protože je zasazen do prudkého svahu. Hemmrichovou prací je i roztomilý kostelík sv. Josefa v Loučné nebo soubor „pohádkových domků“ v ulici Husova nad jabloneckým starokatolickým kostelem.

 
Více o zajímavých místech regionu představí výstava "Rekreace za ROHem - putovní".