• Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
  • Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
  • Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
  • Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
  • POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
  • Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce
foto

Hora Klíč – ráj dalekých rozhledů

Pro turistu asi neexistuje lepší odměna za namáhavý výšlap, než je rozhled do krajiny. Sednout si na vrcholu kopce, který právě zdolal, rozbalit svačinu, zahodit veškeré myšlenky a nechat se unášet pohledem do nekonečné dálky, která se rozprostírá pod nohama. Kostely, paláce i továrny jsou náhle maličkými stavbičkami, auta a kamiony jen barevnými body velikosti mravence, a lidi, ty tam dole v dálce a hloubce ani nelze rozeznat. K vidění je ale spousta jiného – vzdálené horské hřebeny i blízké kopce, města jakoby nakreslená na listu papíru, nebo modravé rybníky zrcadlící se v zelených lesích.

Jeden z úplně nejkrásnějších výhledů v našem kraji nalezneme na vrcholu Klíče – 759 metrů vysoké hory, která se vypíná pár kilometrů severně od Nového Boru a díky nezaměnitelnému tvaru je symbolem celé oblasti. Od konce 19. století vede na vrchol Klíče turistická stezka a v první polovině 20. století nahoře stála i malá chatka. Tu už odnesl čas, kroky výletníků ale na vrchol směřují dodnes. Pod horu vede několik turistických cest ze všech světových stran, které se scházejí v Sedle pod Klíčem. Z něj pak jde červená značka k odbočce na kopec a stejnou barvou je značena úzká pěšina stoupající prudkým svahem až nahoru.

Cesta je sice namáhavá, ale stojí za to! Skalnatý vrchol nezastiňují žádným směrem stromy a ať se podíváte kamkoli, fascinující scenérie vám zaručeně vyrazí dech. Severně máte jako na dlani hřeben Lužických hor a česko-německé pomezí. Západnímu výhledu dominují kužely dávno vyhaslých sopek a kdesi za nimi labyrint Labských pískovců. Jižním směrem si přímo pod vámi můžeme prohlížet ulice a domy Nového Boru a ani v této části krajiny nechybí sopečné kopce, které se táhnou až k Máchovu jezeru a Kokořínsku. No a když se podíváte na východ, uvidíte až k nám domů – k Ještědskému hřebeni a do Jizerských hor.

Více o zajímavých místech regionu představí výstava "Rekreace za ROHem - putovní"