• Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
  • Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
  • Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
  • Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
  • POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
  • Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce
foto

Hokejem proti tankům

V březnu 1969 porazili naši hokejisté na mistrovství světa ve Stockholmu dvakrát během jednoho týdne Sovětský svaz. Lidé v Československu to brali jako pomstu za okupaci srpna 1968, vyšli do ulic a bouřlivě oslavovali. Zápasy byly dva, vždy v pátek. První vyhráli 2:0, druhý 4:3. Už při prvním utkání v hledišti vlály dva transparenty. Na jednom bylo napsáno: „V srpnu vy - dneska my!“, na druhém: „Dnes vám nepomůžou ani tanky!“. Švédští pořadatelé si byli dobře vědomi velké rivality způsobené naší politickou situací, a tak si přáli, aby se tyto zápasy odehrály bez diváků. Těch, co přijeli z Československa, i těch, kteří do Švédska emigrovali. Neuspěli však.

Ani sami naši hokejisté se nesnažili zastírat, že souboje se Sověty pro ně mají politický rozměr. Po prvním vyhraném zápase soupeřům nepodali ruku. Trenér Jaroslav Pitner to posléze komentoval slovy: "U nás je zvykem, že poražený přichází blahopřát vítězi." Republikou se přelila první vlna nadšení. Na pražském Václavském náměstí slavily dva tisíce lidí a skandovala se i protisovětská hesla. Hokejový šampionát tak byl alespoň symbolickou odvetou za potlačení pražského jara.

Pouhý týden od prvního vítězství nastoupil reprezentační tým k druhému zápasu. Československo vedlo po první třetině dva nula, ve druhé třetině Sověti srovnali. V závěrečné části však nejprve Josef Horešovský a poté Jaroslav Holík definitivně rozhodli zápas, když dvě minuty před koncem dokázal Alexander Ragulin už jen snížit. Na ledě se objevilo několik hokejistů v dresu s přelepenou hvězdou na státním znaku. "Myslím, že na to přišel Jarda Holík," vzpomněl si tehdejší bek Jan Suchý. Podle něj to bylo spontánní rozhodnutí těsně před zápasem. Po závěrečné siréně bylo prakticky celé Československo na nohou a začaly bouřlivé oslavy, které se na některých místech změnily v otevřená vystoupení proti okupantům. Konflikty vznikaly především v místech, kde sídlily sovětské posádky, např. v Mladé Boleslavi a v Ústí nad Labem. Po příletu domů se hokejisté nemohli na Ruzyni setkat s lidmi, kteří je přišli přivítat. "Nikdo nám důvod, proč to bylo, nesdělil," uvedl Suchý.

StB stála za asi nejvýraznějším konfliktem hokejových oslav - rozbití kanceláře sovětské letecké společnosti Aeroflot v dolní části Václavského náměstí. Už 25. ledna 1969 se výloha Aeroflotu stala při pohřbu Jana Palacha terčem útoku demonstrantů a StB se tím inspirovala. Na chodník před kancelář s předstihem přivezla dlažební kostky, které během oslav její agenti začali házet do výlohy. V té době bylo na náměstí kolem sto padesáti tisíc lidí a někteří se snadno nechali provokatéry strhnout. Protisovětské akce se staly pro Kreml vítanou záminkou k tomu, aby zvýšil tlak na odstoupení Alexandra Dubčeka. Na jeho místo nastoupil Gustav Husák. Normalizace v Československu se mohla rozběhnout naplno.

Zdroje:

https://www.idnes.cz/hokej/ms-2004/hokejova-pomsta-za-okupaci.A040325_111628_reprezentace_rav

https://sport.ceskatelevize.cz/clanek/hokej/rok-1969-vitezstvi-hokejistu-nad-sssr-zneuzili-politici/5bdf8e100d663b6fe8073aaf