- Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
- Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
- Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
- Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
- POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
- Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce
Herrnhut neboli Ochranov – malé světové město v Horní Lužici
Německá oblast Horní Lužice je úzce spojena s českými dějinami a nabízí nepřeberné množství zajímavých míst. Někdy zcela nečekaných – koho by například napadlo, že ani ne dvacet kilometrů od českých hranic se nachází světově důležité centrum jedné křesťanské církve? Navíc v městečku, které má jen zhruba šest tisíc obyvatel? Ano, skutečně je to tak – jedná se o Herrnhut neboli Ochranov, sídlo Jednoty bratrské a architektonický skvost, který milovníci historie a památek prostě musí navštívit.
Herrnhut je unikátní už svým vznikem. Byl totiž založen v roce 1722 doslova „na zelené louce“ náboženskými exulanty z Habsburské říše, kterým na svém lužickém panství nabídl pomoc hrabě Mikuláš Ludvík Ziznendorf. Prvotní osada se postupně rozrostla na rozsáhlé centrum Obnovené Jednoty bratrské a Herrnhut je významným střediskem náboženského života i dnes. Ve městě najdeme několik významných institucí jako Archiv Jednoty bratrské, který uchovává cenné historické materiály, nebo tzv. Vogtshof, kde má sídlo vedení církve. Odkazů na bratrskou přítomnost i minulost je ale ve městě bezpočet, třeba Komenského ulice a stejnojmenný návštěvnický dům kousíček od náměstí.
Pro nás turisty je ale ještě důležitější celkový vzhled města. Ten je opět zcela neobvyklý – uprostřed zemědělské krajiny plné statků a venkovských domů najednou Herrnhut oplývá množstvím takřka velkoměstských budov ve specifickém stylu tzv. herrnhutského baroka. V tom je postaven i centrální objekt Ochranova, kostel neboli Sborový sál z let 1756-7, který láká věřící i laické návštěvníky svou jednoduchou elegancí, vznešenou atmosférou nebo muzeem.
Expozic najdeme v Herrnhutu hned několik – cestou k bývalému nádraží potkáme etnografické muzeum se sbírkami přivezenými do Lužice bratrskými misionáři, kousek od náměstí Zinzendorfplatz zase vlastivědné muzeum vyprávějící o dějinách města a církve. Procházku pak můžeme zakončit na vrchu Hutberg ve vyhlídkovém altánu, odkud si lze prohlédnout krásnou okolní krajinu, a na unikátním hřbitově Gottesacker, který již od roku 1730 poskytuje místo pro poslední odpočinek členům herrnhutské Jednoty bratrské.
Více o zajímavých místech regionu představí výstava "Rekreace za ROHem - putovní".