• Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
  • Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
  • Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
  • Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
  • POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
  • Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce
foto

Frýdlantská výšina

Naplno nám propuklo jaro, začíná turistická sezóna a v našem historickém kalendáři se zase začínají objevovat jubilea rozhleden. Logicky, protože vyhlídkové věže byly slavnostně otevírány právě v krásných jarních a letních měsících, kdy na jejich ochozy hned po „přestřižení pásky“ mohli začít stoupat milovníci výhledů. Naší letošní dubnovou oslavenkyní bude rozhledna na Frýdlantské výšině.

Vrch na severním okraji Frýdlantu, který v mapě najdeme pod názvem U Rozhledny a do druhé světové války se mu říkalo Resselův kopec, se stal předmětem zájmu už na sklonku 19. století. Dne 6. června 1890 tu byla zpřístupněna dřevěná vyhlídková věž, kterou inicioval frýdlantský okrašlovací spolek. Stavba nad městem vydržela přes 15 let, v roce 1906 však musela být pro špatný stav stržena. Krátce poté ale začala růst nová rozhledna – tentokrát bytelná dvacetimetrová věž z cihel a kamene, která byla předána do provozu 30. dubna 1907. Její areál čítal i výletní hostinec a Frýdlant se tak zařadil do seznamu severočeských měst, která se mohla chlubit „vlastní“ vyhlídkovou věží.

Rozhledna na Frýdlantské výšině přežila obě světové války a turistům sloužila až do roku 1958, tehdy však začala být využívána pro telekomunikační účely a pro veřejnost byla uzavřena. Až do roku 1982, kdy zrekonstruovaná věž i celý areál byly opět otevřeny návštěvníkům. Rozhlednu můžeme navštívit i dnes, oproti dávným časům ale ideálnímu výhledu brání vzrostlé stromoví.

Ve Frýdlantu se nachází ještě jedno rozhledové místo. Jde o radniční věž, která je také turisticky zpřístupněna a nabízí naprosto strhující výhled na historické jádro města, frýdlantský zámek i horizont lemovaný romantickým panoramatem hor. Z Frýdlantské výšiny nás k radnici dovede několik značených cest, mezi nimi i naučná stezka Putování za vodou, která na trase dlouhé 6,5 kilometru vede zájemce za několika zajímavými vodojemy a vypráví přitom o zacházení s vodou a její důležitosti pro nás.


    Více o zajímavých místech regionu představí výstava "Rekreace za ROHem - putovní".