• Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
  • Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
  • Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
  • Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
  • POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
  • Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce
foto

ET + BMX = VL

Těžko říct, jaký osud by čekal bikrosová kola, nebýt kultovního filmu Stevena Spielberga E. T. – Mimozemšťan. Až do té doby (1982) jezdila totiž na kolech BMX (zkratka pro Bicycle Motorcross) poměrně úzká skupina nadšenců, a to ještě téměř výhradně v Kalifornii, kde tato příprava a alternativa pro motokros během 60. let minulého století vznikla. Vše se ovšem změnilo ve chvíli, kdy kola BMX padla do oka slavnému režisérovi a rozhodl se jim dát zásadní prostor ve svém chystaném filmu o roztomilém mimozemšťanovi. Víc než čtyřminutová honička, během které uniká parta dětí společně s mimozemšťanem před policií, doslova nadchla celý svět.

Stalo se tak dokonce i v tehdejším Československu, kde jinak přísná komunistická cenzura promítání jednoho z nejúspěšnějších filmů všech dob překvapivě povolila. Co na tom, že to bylo celé tři roky po světové premiéře… Ani to však nijak nezabránilo tomu, aby se z kol BMX nestal i u nás fenomén, který chtěl mít každý kluk. Na obrovskou poptávku zareagovala na tehdejší poměry nezvykle pružně firma Velamos z jesenického městečka Sobotína, která během poměrně krátké doby začala vyrábět kola BMX a RMX20. Radost velké většiny zájemců ale velice záhy vystřídalo zklamání, když bikrosových kol zdaleka nebylo tolik, aby dokázaly uspokojit všechny zájemce.

Vše se diametrálně změnilo s pádem komunismu, kdy už poptávce po kolech BMX a rozvoji tohoto sportu nestálo nic v cestě. Z odkazu bikrosového sportu ostatně bohatě čerpá i jeho rychlejší a nebezpečnější podoba fourcross, jejíž nejlepší jezdce v čele s Tomášem Slavíkem můžeme každým rokem vídat v Jablonci nad Nisou při závodech světové série JBC 4X Revelations.