• Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
  • Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
  • Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
  • Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
  • POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
  • Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce
foto

Depeche Mode v Praze

O tom, jak bylo téměř nemožné vidět u nás za socialismu koncerty předních zahraničních hudebních hvězd, jsme už psali v článku o ilegálním vystoupení múzy světového undergroundu, Nico. Další z nemnoha takových výjimek byl legendární koncert britské skupiny Depeche Mode, která úplnou náhodou vystoupila v Praze 11. března 1988.

Pragokoncert, který měl za socialismu na pořádání koncertů zahraničních interpretů monopol, měl původně naplánované vystoupení už notně vyčpělého zpěváka skupiny Smokie, Chrise Normana. To ale bylo pro nemoc na poslední chvíli zrušeno a zpěvákův manažer nabídl Pragokoncertu jako náhradu „nějaké“ Depeche Mode.

Zatímco Pragokoncert netušil, která bije a ani se nenamáhal koncert náhradníků nijak propagovat, zpráva o nečekaném příjezdu už tehdy kultovní skupiny se začala šířit rychlostí blesku po celé republice. Během krátké doby Pragokoncert obdržel 90 000 žádostí o vstupenky! Kapacita Sportovní haly v Holešovicích byla přitom „jen“ 13 000… To vše v době, kdy u nás nebylo možné desky Depeche Mode nikde oficiálně slyšet, natož si koupit.

„Po hodinovém čekání světla konečně zhasla a burácení “de-peš, de-peš” pomalu zaniklo v rytmu a energii něčeho, co připomíná nejspíš start raketoplánu. Do tmy blikala jen stovka zelených a červených teček od obsluhy řídících pultů a do předehry Behind The Wheel postupně padají barevně nasvětlené opony jako řada mohutných vodopádů,” napsaly o koncertu tehdy ještě samizdatové Lidové noviny.

Depeche Mode do Československa přijeli v rámci svého tehdejšího světového turné k albu Music For The Masses, které patří k vůbec těm nejlepším v celé historii skupiny. V Praze se jim zalíbilo natolik, že se do ní ten samý rok ještě jednou vrátili. Tentokrát ale čistě na soukromou návštěvu, během které vznikly dnes už legendární fotografie jejich dvorního fotografa Antona Corbijna.

Jedním z mnoha příjemných dozvuků koncertu Depeche Mode v Praze bylo i vydání jejich aktuálního alba československým hudebním vydavatelstvím Supraphon o rok později. Tehdy jen málokdo věděl, že nebude trvat dlouho a Depeche Mode – stejně jako svoboda – přestanou být nedostatkovým zbožím.