- Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
- Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
- Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
- Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
- POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
- Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce
ČESKÝ DUB – procházka městem podle pamětních tabulí
Zkuste si někdy udělat procházku městem podle pamětních tabulí. Že je to nesmysl? Proč se soustředit na nějaké desky na fasádách, když můžeme obdivovat celé mohutné kostely, paláce nebo radnice? Samozřejmě, to všechno bychom v tom či onom městě neměli opomenout, když se ale zároveň budeme soustředit na ony drobné památky pověšené na místech významných událostí, zjistíme mnoho zajímavého navíc.
Zkusme to třeba v Českém Dubu. Malé městečko pod jižními svahy Ještědu sice nepatří mezi nejtypičtější turistické cíle, určitě je ale jedním z nejhistoričtějších v okrese Liberec, oplývá spoustou krásných památek a během staletí se tu pohybovala řada historických osobností. Třeba spisovatel František Křelina – představitel literárního směru zvaného ruralismus působil během první republiky v Českém Dubu jako učitel a upozorňuje nás na to pamětní deska v Komenského ulici, hned vedle náměstí. V té samé ulici už dlouho předtím – v letech 1859 a 1860 – pobýval u své matky slavný hudební skladatel Bedřich Smetana, o čemž nás na místě informuje další pamětní tabule. A v Českém Dubu zdaleka ne poslední.
Opět jen pár kroků od náměstí, tentokrát severovýchodním směrem, další pamětní deska sděluje, že se zde v roce 1886 narodil Václav Havel. Nikoli ovšem prezident, nýbrž řídící učitel a zakladatel českodubského muzea, které mimochodem letos oslavuje sto let existence. Můžeme se k němu i vydat – už poněkolikáté přejdeme náměstí a po ulicích Husova a Svobody dojdeme k Podještědskému muzeu, krásnému areálu zahrady a vily, kterou v letech 1880-1881 nechal postavit zdejší průmyslník Franz von Schmitt. Na fasádě domu najdeme několik dalších pamětních desek věnovaných spisovatelkám Anežce Čermákové-Slukové a Karolině Světlé nebo už zmíněným Václavu Havlovi a Franzi von Schmittovi.
Na posledně jmenovaného pak narazíme i u souboru roztomilých vilek v ulici Kostelní, které na počátku 20. století nechala Schmittova firma vystavět podle projektu norimberského architekta Schmeissnera a českodubského stavitele Arlta. Opět se o nich na místě dozvíme z pamětní tabule. Podobných desek je v Českém Dubu ještě více, ty už si ale na své procházce městem určitě najdete sami...
Více o zajímavých místech regionu představí výstava "Rekreace za ROHem - putovní"