- Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
- Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
- Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
- Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
- POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
- Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce
Berzdorfské jezero
„Jednou tady bude krajina plná jezer!“ – Přesně takhle se hovoří o budoucnosti severočeské hnědouhelné pánve. Plán zatopit obrovské povrchové doly, které dnes hyzdí krajinu pod Krušnými horami, zní přitažlivě, těžko ale říct, jestli se toho dnešní dospělí lidé vůbec dožijí. Že však nejde jen o představy poblázněných vizionářů, o tom svědčí krajina severně od našich hranic – v Horní a Dolní Lužici už totiž takováhle jezera mají!
Oblast zvanou „Lužická jezera“ můžeme charakterizovat jako obdélník na mapě dlouhý ze severu na jih zhruba 40 kilometrů a ze západu na východ asi 80 kilometrů, ve kterém se nachází několik desítek zatopených povrchových dolů. Společně vytvářejí velmi zajímavou krajinu plnou vody a protkanou spoustami cyklistických nebo in-line bruslařských tras. Je proto oblíbenou destinací turistů a spousta lidí sem jezdí i z České republiky.
Většina jezer se nachází ve vzdálenosti zhruba sto kilometrů od Jizerských hor v oblasti mezi městy Cottbus a Bautzen. K jedné z nejkrásnějších vodních nádrží však máme ještě o kus blíž. Zhruba padesát kilometrů od Liberce se nachází Berzdorfské jezero – zatopený povrchový důl, ve kterém se přestalo těžit v roce 1997 a poté byl naplněn vodou z potoka Pließnitz a řeky Nisy. Dnes se jedná o nádherný areál, který je vybaven plážemi, restauracemi nebo přístavištěm, okolo všech břehů pak vede asi 16 kilometrů dlouhá stezka.
Berzdorfské jezero leží u hranic Německa s Polskem, jen pár kilometrů od regionální metropole Görlitz. Nemusíme však jezdit až tam – stačí, když na vlakové trati z Žitavy do Görlitz vystoupíme v městečku Hagenwerder a odtud to k jezeru máme slabou půlhodinku chůze. Po cestě si navíc můžeme prohlédnout zcela unikátní památku – gigantické uhelné rypadlo z povrchového dolu, které uniklo sešrotování a dnes je součástí místního technického muzea. A i když bude zavřeno, o obří stroj nepřijdeme – je totiž tak velký, že ho uvidíme nejen za plotem, ale i ze vzdálenosti mnoha set metrů.
Více o zajímavých místech regionu představí výstava "Rekreace za ROHem - putovní"