• Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
  • Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
  • Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
  • Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
  • POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
  • Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce

Událo se

Sametová revoluceSametová revoluce

Dne 17. listopadu 1989 svolaly tehdejší oficiální i nezávislé studentské organizace do Prahy na Albertov manifestaci studentů vysokých škol. Oficiálně povolená akce přerostla v dosud největší spontánní protest proti tehdejšímu komunistickému vedení.

Cesta česko-polského přátelstvíCesta česko-polského přátelství

Tato trasa byla zřízena v roce 1962. Vyznačena byla na cestách po hřebeni Krkonoš a celou svou délku 28 kilometrů je vedena po česko-polské hranici nebo v její blízkosti na území jednoho nebo druhého státu. Občanům obou zemí byla už před rokem 1990 přístupná bez omezení (s výjimkou období výjimečného stavu v Polsku), odbočovat z ní ale bylo možné pouze na území vlastního nebo oficiálně navštíveného státu. Dnes je cesta z ní otevřena kterýmkoli směrem. Původně nesla název Cesta československo-polského přátelství (polsky Droga Przyjaźni Polsko-Czechosłowackiej), po vzniku samostatné České republiky byl její název upraven.

Z Jablonce až do DakaruZ Jablonce až do Dakaru

Jen stěží byste v Jablonci nad Nisou osmdesátých let hledali větší fenomén, než start zdejších kamionů LIAZ na slavné rallye Paříž-Dakar. Možná jej trumfli céčka, ale ta při vší úctě rozhodně neměla tak velký mezinárodní přesah.

Pád přišel nečekaněPád přišel nečekaně

Už třicet let uplyne od chvíle, kdy padla železná opona a Evropa de facto ztratila svou vnitřní hranici. Dne 9. listopadu roku 1989 ve 21:20 nechali strážní na hraničním přechodu na Bornholmské ulici přejít první občany NDR do západního Berlína. Krátce před půlnocí byly masy lidí tak obrovské, že byl přechod konečně otevřen a celé město propuklo v nepopsatelné nadšení.

Václav HavelVáclav Havel

„Václav Havel jméno mé, narodil jsem se v Praze roku 1936,“ představuje se Václav Havel pro projekt Paměť národa a dodává: „Já pocházím z rodiny, která byla později označena za rodinu buržoazní, a skutečně asi byla rodinou buržoazní. To znamená, že otec byl podnikatel, spravoval restaurační podniky Lucerny a Barrandova, které částečně zdědil po svém otci a částečně sám vybudoval. Samozřejmě to znamenalo, že jsme měli určitý komfort – vychovatelku, zahradníka, mělo to ovšem parametry přiměřené té době.“ Matka Božena Havlová byla dcerou novináře a diplomata Hugo Vavrečky. Důležitou roli v rodině hrál také otcův bratr Miloš, významná postava filmového světa.

Lázně pod horamiLázně pod horami

Za přímého předchůdce cestovního ruchu můžeme považovat lázeňství. Dávno předtím, než začali lidé trávit volný čas v horách nebo v rekreačních areálech, se totiž alespoň ti nejlépe situovaní sjížděli do oblastí, kde ze země prýštily minerální prameny a kolem nich se rozrůstala lázeňská letoviska. Místa určená nejen k péči o zdraví, ale i k odpočinku se poté v době rozmachu turistiky stala ideálními základnami pro výlety do přírody nebo k historickým památkám.

Nepřítel režimu číslo jednaNepřítel režimu číslo jedna

Pavlu Tigridovi se dostalo té cti, že od počátku padesátých do konce osmdesátých let zosobňoval „zločinnou emigraci“ a její „nekalé rejdy“. Svou pověst si vysloužil především jako vydavatel Svědectví, nejvlivnějšího exilového časopisu.

Přátelství hranicím navzdoryPřátelství hranicím navzdory

V letošním roce oslavily volejbalové oddíly v Hrádku nad Nisou a Žitavě už 55 let trvající přátelství, které vzniklo a dál se rozvíjelo v době, kdy hranice mezi státy zrovna dvakrát podobným kontaktům nepřály.

Třetí odbojTřetí odboj

Únor 1948 znamenal totální zvrat ve vývoji československé společnosti, představoval vyvrcholení střetu mezi demokratickou částí československé politické reprezentace a vrcholnými strukturami KSČ. Po převzetí moci se nové vedení země rozhodlo vypořádat se všemi, i jen potenciálními, odpůrci. Rozeběhly se vlny perzekuce celých vrstev obyvatelstva, namířené proti členům nekomunistických politických stran, demokratické části důstojnického sboru i policie, vysokoškolákům, katolickému kléru, záhy také samostatně hospodařícím zemědělcům.

Knižní čtvrtkyKnižní čtvrtky

Čtvrtek v kalendáři znamenal pro čtenáře za socialismu jediné – knihkupectví dostala nové příděly. Aby se ale lidé zbytečně nenamlsali, knihy, o něž byl opravdový zájem, se daly počítat mnohdy na prstech jedné ruky.

RemoskaRemoska

Kdyby krátce po sametové revoluci někdo přišel do podniku Karma v Kostelci nad Černými Lesy a řekl, že jeden z jejich výrobků, elektrická přenosná trouba remoska, se za pár let stane světovým prodejním hitem, asi by si přinejmenším ťukali na čelo. Přesně to se ale stalo. V roce 1991, kdy byla výroba remosky ukončena, by něco takového ale nenapadlo ani toho největšího optimistu.

Jilemnice – město spisovatelůJilemnice – město spisovatelů

Těžko říct, čím to je, ale některá místa jsou doslova ohnisky slavných osobností. Někde snad proto, že tam s talentovanými lidmi pracovali výteční pedagogové, jinde takové osoby podporoval skvělý klub nebo spolek, onde snad sám genius loci daného místa burcoval a burcuje k tvůrčí činnosti. Jedním z míst s obrovskou koncentrací významných osobností je podkrkonošská Jilemnice.

Hokejisté jako nepřátelé státuHokejisté jako nepřátelé státu

Politické procesy totalitního režimu po roce 1948 zasáhly také oblast sportu. Komunisté rozprášili ve vykonstruovaném případu první zlatou hokejovou generaci československého národního týmu za údajnou velezradu, špionáž a protistátní činnost. Výsledek byl zdrcující – jedenáct hráčů bylo odsouzeno k úhrnnému trestu vězení ve výši téměř sedmdesáti pěti let.

Král protestsongůKrál protestsongů

Jeden z nejvýznamnějších českých písničkářů by se letos 12. dubna dožil pětasedmdesáti let. Karel Kryl svými protestsongy často provokoval a otevíral v nich společenská témata. Skladby jako „Bratříčku, zavírej vrátka“, která se stala symbolem odporu proti okupaci Československa, „Veličenstvo kat“, „Píseň neznámého vojína“, „Morituri te salutant“ a mnoho dalších takřka zlidověly.

Plameny v PrazePlameny v Praze

Už je to třicet let, co začátkem září 1989 přijeli do komunistického Československa na dvě přátelská utkání s naším národním týmem tehdejší čerství vítězové Stanley Cupu, hokejisté Calgary Flames. Příznivci ledního hokeje tak mohli u nás vůbec poprvé vidět v akci tým NHL. Nadšení domácího publika bylo o to větší, když českoslovenští hokejisté dokázali vyhrát obě utkání (4:2 a 4:1).

Jelení Hora z ptačí perspektivyJelení Hora z ptačí perspektivy

Jedním z nejnavštěvovanějších míst v polském příhraničí je Jelení Hora. Zhruba osmdesátitisícové město disponuje mnoha historickými památkami, kouzelnou atmosférou i vlakovým spojením do Krkonoš a dále do Čech. Jeho největším triumfem je ale nádherné okolí.

PětiletkyPětiletky

Plánování ekonomiky se zdálo být po druhé světové válce užitečným nástrojem pro obnovu zničeného hospodářství v celé řadě zemí světa. Pro komunisty bylo ovšem plánování zcela zásadním rysem nového pořádku.

ČESKÝ DUB – procházka městem podle pamětních tabulíČESKÝ DUB – procházka městem podle pamětních tabulí

Zkuste si někdy udělat procházku městem podle pamětních tabulí. Že je to nesmysl? Proč se soustředit na nějaké desky na fasádách, když můžeme obdivovat celé mohutné kostely, paláce nebo radnice? Samozřejmě, to všechno bychom v tom či onom městě neměli opomenout, když se ale zároveň budeme soustředit na ony drobné památky pověšené na místech významných událostí, zjistíme mnoho zajímavého navíc.

Presidentův vězeňPresidentův vězeň

Lidé ho znali z televizního vysílání během srpna 1968 i jako moderátora oblíbených pořadů s Janem Werichem. Spisovatel, publicista, scenárista a dramaturg Vladimír Škutina byl ale složitější osobností.

ET + BMX = VLET + BMX = VL

Těžko říct, jaký osud by čekal bikrosová kola, nebýt kultovního filmu Stevena Spielberga E. T. – Mimozemšťan. Až do té doby (1982) jezdila totiž na kolech BMX (zkratka pro Bicycle Motorcross) poměrně úzká skupina nadšenců, a to ještě téměř výhradně v Kalifornii, kde tato příprava a alternativa pro motokros během 60. let minulého století vznikla. Vše se ovšem změnilo ve chvíli, kdy kola BMX padla do oka slavnému režisérovi a rozhodl se jim dát zásadní prostor ve svém chystaném filmu o roztomilém mimozemšťanovi. Víc než čtyřminutová honička, během které uniká parta dětí společně s mimozemšťanem před policií, doslova nadchla celý svět.

předchozí    |    následující