• Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
  • Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
  • Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
  • Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
  • POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
  • Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce

Událo se

Měnová reformaMěnová reforma

Před šedesáti šesti lety, 1. června 1953, spustili komunisté měnovou reformu. Za pomoci sovětských poradců ji připravovali od podzimu roku 1952. Obyvatelé Československa tak přišli během jediného dne o své úspory, často celoživotní.

Když se v Jablonci hrála extraligaKdyž se v Jablonci hrála extraliga

Dnes, kdy se v Jablonci hraje volejbal maximálně na krajské úrovni, to zní skoro až neuvěřitelně. Bývaly totiž doby, kdy zde jak muži, tak ženy hráli extraligu a na jejich zápasy se chodily dívat tisíce diváků

Kolem Smrku do PolskaKolem Smrku do Polska

Květen je bezpochyby měsícem cestování a to samozřejmě i cestování do zahraničí. Není ovšem nutné vždycky překonávat oceány nebo kontinenty, bezpočet krásných a zajímavých míst najdeme hned za našimi hranicemi. My v Jizerských horách to máme doslova „za bukem“ a po necelé hodince jízdy z Jablonce nad Nisou jsme pohodlně v Německu i Polsku. Ale zpátky ke květnu. Právě v tomhle měsíci (30. 5. 1997) byl otevřen hraniční přechod na silnici, po které se dnes můžeme vydat na výlet z Nového Města pod Smrkem do polských lázní Czerniawa-Zdrój.

Ministerstvo strachuMinisterstvo strachu

Vládním nařízením č. 48 ze dne 23. května 1950 bylo zřízeno Ministerstvo národní bezpečnosti. Jeho úkolem bylo plnit "úkoly národní bezpečnosti, které dosud příslušely Ministerstvu vnitra a které na Slovensku byly vykonávány prostřednictvím Pověřenectva vnitra".

Horské chaty ve službách odborové organizaceHorské chaty ve službách odborové organizace

Po druhé světové válce, odchodu německy hovořícího obyvatelstva a nástupu socialistického hospodářství se začaly české pohraniční hory výrazně měnit. Ze dříve průmyslových nebo zemědělských obcí se stala místa orientující se často výhradně na cestovní ruch. Dříve soukromé hotely a horské chaty přešly do rukou státu a v mnoha případech začaly fungovat jako rekreační objekty různých organizací. Zařízení vlastně pokračovalana podobném principu jako běžné hotely a chaty, zásadním rozdílem ale bylo, že sloužily pouze podnikovým rekreantům, organizovaným v tzv. Revolučním odborovém hnutí (ROH). V síti turistických služeb zůstaly samozřejmě i provozovny přístupné široké veřejnosti, v početní převaze však byla podniková rekreace

Slovo do vlastních řadSlovo do vlastních řad

V sobotu 17. května 1969 bylo v Rudém právu publikováno prohlášení Slovo do vlastních řad. Manifest vyjádřil podporu novému vedení KSČ v čele s Gustávem Husákem a kritizoval činnost Svazu českých novinářů v roce 1968. V období do 9. června 1969 ho podepsalo tři sta padesát novinářů a pracovníků médií – v zájmu „prospěchu našeho lidu a vskutku životním zájmům našich národů“ se přihlásili „bezvýhradně k myšlence proletářského internacionalismu“.

Nedemokratický volební systém – základ totalitního režimuNedemokratický volební systém – základ totalitního režimu

První poválečné a zároveň na dlouhou dobu poslední demokratické parlamentní volby se v Československu konaly dne 26. května 1946. Komunisté v nich získali čtyřicet procent hlasů a poprvé v historii Československé republiky se dostali do vlády.

FITESFITES

Poslední listopadový den roku 1965 byl založen na svém ustavujícím sjezdu Filmový a televizní svaz FITES. Stal se nástupcem filmové složky Svazu československých divadelních a filmových umělců (SČDFU). Jeho úkolem se stalo především hájit zájmy tvůrců, umožnit kolektivní vyjednávání s vedením Československého filmu (ČSF) a Československé televize (ČST), projednávat mzdové otázky, ale také například pořádat projekce, semináře nebo vydávat oficiální periodikum – čtrnáctideník Filmové a televizní noviny. Ideou bylo vytvořit nezávislý svaz, který by stál mimo struktury ČSF, ale mohl by svým hlasem přesto ovlivňovat dění v české kinematografii a vyvíjet tlak na vládnoucí stranickou garnituru, s níž se střetával již od svého počátku.

NicoNico

Vidět za socialismu v Československu koncert zahraničních hudebních hvězd bylo až na vzácné výjimky něco, o čem si tehdy lidé mohli jen nechat zdát. O tom, jak vzácné to výjimky byly svědčí to, že je s přehledem spočítáte na prstech ani ne dvou rukou. A to se ještě často jednalo o interprety, kteří měli svá nejlepší léta už dávno za sebou. Jaký to rozdíl oproti takovému Maďarsku, kde tamní komunisté nechali hrát Queen, Petera Gabriela nebo Iron Maiden v dobách své největší slávy! Jak už to ale bývá, i v tomto případě existují výjimky, které ale ovšem jen potvrzují pravidla. Jednou z nich byly dva ilegální koncerty zpěvačky Nico, múzy undergroundu.

Cvikovská kalvárieCvikovská kalvárie

Volné dny o Velikonocích lákají k výletům, zvláště ke křesťanské památkám. Nejvýznamnější jarní svátky připomínají utrpení Ježíše Krista na kříži a jeho zmrtvýchvstání. Tento zřejmě nejslavnější příběh lidských dějin najdeme vyobrazený nejen v knihách či na obrazech, nýbrž také na mnoha místech v krajině – v podobě takzvaných křížových cest. Během minulého režimu jich spousta téměř nebo úplně zanikla, dnes, třicet let po roce 1989, jsou už ale většinou opraveny a krášlí přírodní scenérie našeho nádherného kraje.

Poslední umučený politický vězeň komunismuPoslední umučený politický vězeň komunismu

Komunistický režim nepřál svobodě slova a těm, kteří nespokojenost dávali najevo, hrozil nelehký život. Jedním z těch, kteří nesklonili hlavu a nešli s davem, byl Pavel Wonka. Tento východočeský disident byl posledním politickým vězněm komunistického režimu v Československu, který zemřel ve vězení. Stalo se tak v dubnu 1988.

Frýdlantská výšinaFrýdlantská výšina

Naplno nám propuklo jaro, začíná turistická sezóna a v našem historickém kalendáři se zase začínají objevovat jubilea rozhleden. Logicky, protože vyhlídkové věže byly slavnostně otevírány právě v krásných jarních a letních měsících, kdy na jejich ochozy hned po „přestřižení pásky“ mohli začít stoupat milovníci výhledů. Naší letošní dubnovou oslavenkyní bude rozhledna na Frýdlantské výšině.

Orgány státní moci v 60. letechOrgány státní moci v 60. letech

Hospodářská krize a totální krach 3. pětiletky přivedly stát na okraj propasti a československá ekonomika se dostala do stavu trvalého ochromení. Určité změny se projevily i v mocenskopolitickém systému. Zesílila politická aktivita parlamentu, který byl doposud pouhou stafáží komunistickému vedení. Na základě usnesení předsednictva ÚV KSČ z 12. května 1964 se pořadí obrátilo – komunisté nadále schvalovali pouze politické zásady významných zákonů, konečnou podobu těchto návrhů však schvalovala vláda a parlament. Kontrolní funkce parlamentu tak byla posílena.

TuzexTuzex

Pamatujete na obchod, vlastně dva obchody, Tuzex, který v Jablonci sídlil v Komenského ulici? Myslím, že určitě ano, protože pro drtivou většinu občanů socialistického Československa to byla tehdy jedna z opravdu mála možností, jak se dostat k výrobkům ze Západu. Prodejny Tuzexu nebyly přitom za minulého režimu zdaleka běžnou záležitostí, která by byla v každém městě. Jablonec se mezi „vyvolená“ města dostal především díky přítomnosti podniku zahraničního obchodu Jablonex a tím i dostatečnému počtu občanů, kteří disponovali pro režim tolik potřebnými valutami.

Ostroměř – mamutí městečkoOstroměř – mamutí městečko

Snad každému městu můžeme přisoudit nějaký atribut. Jablonci nad Nisou jabloň, Ostravě hornické kladívko a Trutnovu nebo Brnu draka. Je také jedno místo, ke kterému patří slavné pravěké zvíře – mamut. Jedná se o Ostroměř, městečko na hlavní silnici z Jičína do Hradce Králové, položené v idylické krajině mezi hřebenem Hořického chlumu a počínajícími rovinami Polabí. Co ale má společného s mamuty? Přece dva slavné rodáky!

Akce K aneb Noc, kdy StB zlikvidovala klášteryAkce K aneb Noc, kdy StB zlikvidovala kláštery

Jedné dubnové noci roku 1950 změnili českoslovenští komunisté život 2 376 mnichům. Ztratili domovy a skončili v internačních klášterech. Už v roce 1949 se pokusil komunistický režim zlikvidovat katolickou církev „dohodou“ s její hierarchií. To, co vypadalo nejdřív nadějně, narazilo na katolické pěšáky a výsledkem bylo sdělení, že: „Katolická akce očekávané poslání nesplnila.“ Bylo nutno zvolit razantnější formu likvidace. Logistické centrum StB ji pojmenovalo Akce K (jako kláštery).

Jablonec nad Nisou – město plné HemmrichaJablonec nad Nisou – město plné Hemmricha

Tahle slova člověka napadnou, když si uvědomí, kolik významných budov v Jablonci nad Nisou a okolí navrhl architekt Robert Hemmrich. Může se objevit i myšlenka, že bez něj by toho v Jablonci moc nezbylo... to je samozřejmě přehnané, ale údajně až pět stovek stavebních realizací na Jablonecku je skutečně úctyhodné číslo a Hemmrich zcela jistě patří mezi nejdůležitější osobnosti v dějinách našeho města.

Akční programAkční program

Rok 1968 byl v tehdejším Československu obdobím velkých nadějí i trpkých zklamání. Obrodný proces ve společnosti, tzv. pražské jaro, měl podle představ vládnoucí KSČ nastolit "socialismus s lidskou tváří". Skončil však srpnovou invazí armád Varšavské smlouvy. Hlavním programovým dokumentem tohoto období byl Akční program KSČ, přijatý 5. dubna 1968. Tento materiál byl sice psaný z pozic reformního komunismu, ve své době ale vzbudil ve veřejnosti velká očekávání.

Martina NavrátilováMartina Navrátilová

Když Martina Navrátilová v roce 1975 emigrovala, přestala pro zdejší komunistický režim existovat. O jedné z nejlepších světových tenistek všech dob se v tehdejším socialistickém Československu nesmělo psát, v televizi se nevysílal ani jeden z jejích několikanásobných slavných triumfů ve Wimbledonu, Roland Garros nebo US Open. Vše se mělo změnit až v roce 1986, kdy se v Praze hrálo světové finále Poháru federace. Tedy po dlouhých jedenácti letech.

Sochy a pomníky prezidenta MasarykaSochy a pomníky prezidenta Masaryka

Jedním z nejvýznamnějších březnových výročí jsou narozeniny Tomáše Garrigue Masaryka. První prezident československého státu bezpochyby patří mezi nejrespektovanější osobnosti našich dějin a je proto logické, že k jeho uctění bylo vztyčeno a odhaleno nesčetné množství soch a pomníků. Protože ale dějiny 20. století byly nepříjemně turbulentní, zažívaly i Masarykovy podobizny hodně divoké okamžiky.

předchozí    |    následující