• Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
  • Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
  • Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
  • Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
  • POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
  • Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce

Událo se

Plameny v PrazePlameny v Praze

Už je to třicet let, co začátkem září 1989 přijeli do komunistického Československa na dvě přátelská utkání s naším národním týmem tehdejší čerství vítězové Stanley Cupu, hokejisté Calgary Flames. Příznivci ledního hokeje tak mohli u nás vůbec poprvé vidět v akci tým NHL. Nadšení domácího publika bylo o to větší, když českoslovenští hokejisté dokázali vyhrát obě utkání (4:2 a 4:1).

Jelení Hora z ptačí perspektivyJelení Hora z ptačí perspektivy

Jedním z nejnavštěvovanějších míst v polském příhraničí je Jelení Hora. Zhruba osmdesátitisícové město disponuje mnoha historickými památkami, kouzelnou atmosférou i vlakovým spojením do Krkonoš a dále do Čech. Jeho největším triumfem je ale nádherné okolí.

PětiletkyPětiletky

Plánování ekonomiky se zdálo být po druhé světové válce užitečným nástrojem pro obnovu zničeného hospodářství v celé řadě zemí světa. Pro komunisty bylo ovšem plánování zcela zásadním rysem nového pořádku.

ČESKÝ DUB – procházka městem podle pamětních tabulíČESKÝ DUB – procházka městem podle pamětních tabulí

Zkuste si někdy udělat procházku městem podle pamětních tabulí. Že je to nesmysl? Proč se soustředit na nějaké desky na fasádách, když můžeme obdivovat celé mohutné kostely, paláce nebo radnice? Samozřejmě, to všechno bychom v tom či onom městě neměli opomenout, když se ale zároveň budeme soustředit na ony drobné památky pověšené na místech významných událostí, zjistíme mnoho zajímavého navíc.

Presidentův vězeňPresidentův vězeň

Lidé ho znali z televizního vysílání během srpna 1968 i jako moderátora oblíbených pořadů s Janem Werichem. Spisovatel, publicista, scenárista a dramaturg Vladimír Škutina byl ale složitější osobností.

ET + BMX = VLET + BMX = VL

Těžko říct, jaký osud by čekal bikrosová kola, nebýt kultovního filmu Stevena Spielberga E. T. – Mimozemšťan. Až do té doby (1982) jezdila totiž na kolech BMX (zkratka pro Bicycle Motorcross) poměrně úzká skupina nadšenců, a to ještě téměř výhradně v Kalifornii, kde tato příprava a alternativa pro motokros během 60. let minulého století vznikla. Vše se ovšem změnilo ve chvíli, kdy kola BMX padla do oka slavnému režisérovi a rozhodl se jim dát zásadní prostor ve svém chystaném filmu o roztomilém mimozemšťanovi. Víc než čtyřminutová honička, během které uniká parta dětí společně s mimozemšťanem před policií, doslova nadchla celý svět.

Československá televize v listopadu 1989Československá televize v listopadu 1989

Běžný divák Československé televize v pátek 17. listopadu 1989 nezaznamenal ve večerních Televizních novinách nic zvláštního, pouze zmínku o rozehnání jedné demonstrace. Kavčí hory totiž mělo ještě plně v moci prorežimní vedení. V jejich útrobách to však už vřelo.

Popova skála – nejkrásnější výhled na HrádeckuPopova skála – nejkrásnější výhled na Hrádecku

Jako „maják“ se na východním okraji Lužických hor vypíná Popova skála. Že ji neznáte? Ona vlastně není na první pohled moc viditelná – mohutné skalisko se zvedá v zeleném nekonečnu lesů nad Hrádkem nad Nisou, při pohledu z města nebo od vlaku jsou ale více patrné kopce okolo. Přitom je z Popovy skály jeden z nejúchvatnějších výhledů v našem kraji a určitě nejkrásnější na Hrádecku.

Lidové miliceLidové milice

Lidové milice, přezdívané jako „ozbrojená pěst dělnické třídy“, představovaly polovojenské ozbrojené sbory přímo podléhající komunistické straně. Svoji podobu získaly v únoru 1948, nicméně KSČ usilovala o jejich vytvoření už od konce války. Během osvobozování Československa a po jeho ukončení vznikaly na našem území různá ozbrojená uskupení a i mezi lidmi bylo mnoho zbraní. Po jisté konsolidaci poměrů byla všechna tato uskupení zrušena a za bezpečnost státu odpovídaly armáda a Sbor národní bezpečnosti. Nicméně zůstala ještě jedna složka, která měla k dispozici zbraně – závodní stráž. Ta měla chránit průmyslové závody a podléhala Ústřední radě odborů. Její členové sloužili na základě dobrovolnosti a vyzbrojeni byli vý

Úštěk – městečko jako z pohádkyÚštěk – městečko jako z pohádky

Hledáte nějaké historické město, které není přeplněné turisty? Vydejte se do Úštěku – městečka na půli cesty mezi Českou Lípou a Litoměřicemi, které je bezesporu jedním z nejkrásnějších historických sídel na severu Čech a dost možná i v celé republice. Malé městečko o pár ulicích spočívající na romantickém návrší na dohled od svahů Českého Středohoří a od skalních labyrintů Máchova kraje a Kokořínska.

Kráčející trabant aneb jak železná opona začala praskat ve švechKráčející trabant aneb jak železná opona začala praskat ve švech

Otec zapnul digestoř, aby sousedka nic neslyšela, a zeptal se, co pro něj může udělat, strejda vyzvídal, zda neví, jak je ta zeď vysoká, že si vzali provaz a z drátu v dílně udělal kotvu, že se jim to podařilo provézt přes hranice, a vytáhnul lano z velké kožené brašny, co v ní tenisté nosí rakety. Otec řekl, že asi jako ta, co mu ukazoval v Berlíně ve Friedrichshainu, akorát že se u ní nestřílí, i když teď tam prý je chaos, samí kružítka a esenbáci, kteří nevědí, co s tím.

Srpen 1969 – první výročí okupace vojsky Varšavské smlouvySrpen 1969 – první výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy

Husákova normalizace utlumila vše, co mohlo znamenat uvolnění socialistického zřízení v tehdejším Československu, lidé propadali do depresí, nakonec však v srpnu 1969 přece jen vyšli do ulic, aby ukázali vládnoucí garnituře, že nesouhlasí s tím, jakým směrem se republika ubírá. Ve dnech kolem 21. srpna 1969 se tak Československem přelila vlna protestních akcí. Komunisté na ně ale byli připraveni a jejich reakce byla brutální. Během pouličních bojů zahynulo pět osob a mnoho dalších bylo zraněno. Nicméně navzdory postupující normalizaci si lidé srpnovou okupaci stále připomínali a 21. srpen se stal pro totalitní moc jedním z nejobávanějších výročí.

Procházka sluneční soustavouProcházka sluneční soustavou

A dneska bychom si mohli udělat výlet třeba, třeba … třeba k Jupiteru! Ptáte se, jestli jsme se z těch letních veder nezbláznili? No, to možná ano, ale ke zmiňované planetě se můžeme vydat celkem klidně, a dokonce si i projít celou sluneční soustavu. Tedy přesněji řečeno její model v měřítku jedna ku miliardě!

Los Angeles 1984Los Angeles 1984

Přesně před pětatřiceti lety, ve dnech 28. července až 12. srpna 1984, se v Los Angeles konaly XXIII. letní olympijské hry. V celé řadě disciplín patřili k velkým favoritům na medaile naši tehdy mimořádně úspěšní sportovci. Soudruzi ale rozhodli jinak. Socialistické Československo se totiž několik měsíců před začátkem olympiády v Los Angeles připojilo k jejímu bojkotu, který krátce před tím vyhlásil Sovětský svaz.

Berlínská zeďBerlínská zeď

V noci na 13. srpna 1961 začala na dělicí čáře mezi východní a západní částí Berlína vyrůstat zeď. Neměla chránit obyvatele před napadením města, ale měla zabránit v jejich pohybu mezi oběma částmi. Stavba, která se dodnes stala symbolem železné opony, vznikla na popud států Varšavské smlouvy, „aby byl na hranici západního Berlína zaveden takový pořádek, který by účinně překazil podvratnou činnost proti zemím socialistického tábora“. Železobetonové monstrum a řada kontrolních opatření měly zamezit "nepřátelské činnosti západoněmeckých a západoberlínských revanšistických a militaristických sil".

Hlavní správa tiskového dohleduHlavní správa tiskového dohledu

1. srpna 1953 zahájil svoji působnost cenzurní úřad Hlavní správa tiskového dohledu (HSTD). Byl ustaven podle sovětského vzoru vládním usnesením č. 17/1953 Sb., v září téhož roku byl převeden do kompetence ministerstva vnitra. Správa měla dva úkoly – ochranu státního tajemství a tzv. ochranu jiných zájmů společnosti.

Hora Klíč – ráj dalekých rozhledůHora Klíč – ráj dalekých rozhledů

Pro turistu asi neexistuje lepší odměna za namáhavý výšlap, než je rozhled do krajiny. Sednout si na vrcholu kopce, který právě zdolal, rozbalit svačinu, zahodit veškeré myšlenky a nechat se unášet pohledem do nekonečné dálky, která se rozprostírá pod nohama. Kostely, paláce i továrny jsou náhle maličkými stavbičkami, auta a kamiony jen barevnými body velikosti mravence, a lidi, ty tam dole v dálce a hloubce ani nelze rozeznat. K vidění je ale spousta jiného – vzdálené horské hřebeny i blízké kopce, města jakoby nakreslená na listu papíru, nebo modravé rybníky zrcadlící se v zelených lesích.

Letáková akce roku 1971Letáková akce roku 1971

V měsících červenci a srpnu roku 1972 probíhaly soudní procesy se čtyřiceti sedmi představiteli domácí opozice, kteří byli dohromady odsouzeni k více jak sto dvaceti letům odnětí svobody. Důvod? Letáková akce Občané.

Se škodovkou na chalupuSe škodovkou na chalupu

Chataření a chalupaření se stalo v socialistickém Československu téměř národním sportem. Města se v pátek nebo v sobotu vylidňovala a lidé mířili do svých dočasných příbytků na venkově. Navíc spoustu času trávili tím, že svoje chaty a chalupy přikrášlovali. Chalupaření za normalizace bývá odbornou i laickou veřejností často vysvětlováno jako útěk od politiky, od tehdejšího systému, jako nezájem občanů o věci veřejné.

Od Šíleně smutné princezny až k Miami ViceOd Šíleně smutné princezny až k Miami Vice

Kdyby se vás někdo někdy zeptal na jméno českého muzikanta, jehož nahrávky dokázaly získat dvě prestižní americké hudební ceny Grammy a zároveň se umístit na samém vrcholu mnoha světových hitparád, máte jedinou možnost – Jan Hammer.

předchozí    |    následující