• Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
  • Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
  • Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
  • Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
  • POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
  • Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce

Událo se

Projev v Červeném HrádkuProjev v Červeném Hrádku

Projev plný nechtěného humoru, který se přes Svobodnou Evropu dostal na veřejnost, zazněl 17. července 1989 v místním kulturním domě v Červeném Hrádku u Plzně. První muž strany Milouš Jakeš zde ve vystoupení plném nesmyslů, sebelítosti a útoků na opozici fakticky deklaroval, že KSČ je na konci svých sil.

Náš Houston se jmenuje Panská VesNáš Houston se jmenuje Panská Ves

Americká NASA řídí své vesmírné lety z Houstonu, my máme naše kosmické centrum v Panské Vsi nedaleko městečka Dubá na Českolipsku. Od roku 1962 zde totiž sídlí observatoř Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd České republiky. Už předtím (1953) zde ale fungovalo detašované pracoviště ionosférického oddělení Geofyzikálního ústavu Československé akademie věd. V roce 1957 v Panské Vsi jako vůbec první v tehdejším Československu zachytili signály, které z vesmíru vysílala první umělá družice Sputnik 1.

Nová „socialistická“ ústavaNová „socialistická“ ústava

Začátkem července roku 1960 prezident republiky a první tajemník ÚV KSČ Antonín Novotný představil poslancům Národního shromáždění nový návrh „socialistické“ ústavy. Ústava Československé socialistické republiky (ČSSR), která mimo jiné zaváděla nový název republiky i nový státní znak, byla výrazem „vybudování socialismu“. Dokument byl poslanci přijat jednohlasně 11. července 1960. V dalších letech byl několikrát novelizován, ale v podstatě platil až do rozpadu federace, tedy celých třicet dva let.

Berzdorfské jezeroBerzdorfské jezero

„Jednou tady bude krajina plná jezer!“ – Přesně takhle se hovoří o budoucnosti severočeské hnědouhelné pánve. Plán zatopit obrovské povrchové doly, které dnes hyzdí krajinu pod Krušnými horami, zní přitažlivě, těžko ale říct, jestli se toho dnešní dospělí lidé vůbec dožijí. Že však nejde jen o představy poblázněných vizionářů, o tom svědčí krajina severně od našich hranic – v Horní a Dolní Lužici už totiž takováhle jezera mají!

Národní pouť na VelehraděNárodní pouť na Velehradě

Národní pouť na Velehradě v roce 1985 byla jednou z největších československých poutí a protikomunistických demonstrací během trvání komunistického režimu. Oslav 1 100. výročí úmrtí sv. Metoděje a udělení Zlaté růže velehradské bazilice se zúčastnilo sto až dvě stě padesát tisíc lidí, kteří vyhnali skandováním a pískotem z řečnické tribuny ministra kultury a hlasitě vyjádřili požadavek na náboženskou svobodu a povolení návštěvy papeže.

Manifest Několik větManifest Několik vět

Před třiceti lety, 22. června 1989, byl publikován v Lidových novinách manifest Několik vět. O týden později byl text zveřejněn ve vysílání rádia Svobodná Evropa. Manifest byl pokračováním událostí, které začaly v lednu 1989 během tzv. Palachova týdne. Při pokusu položit květiny k pražskému pomníku sv. Václava zadržela policie představitele opozice. V dalších dnech protestovaly na Václavském náměstí desetitisíce lidí, demonstrace brutálně rozháněla policie a byly nasazeny Lidové milice. Mezi zadrženými byl i Václav Havel, který ve vězení zůstal až do května 1989.

Depeche Mode v PrazeDepeche Mode v Praze

O tom, jak bylo téměř nemožné vidět u nás za socialismu koncerty předních zahraničních hudebních hvězd, jsme už psali v článku o ilegálním vystoupení múzy světového undergroundu, Nico. Další z nemnoha takových výjimek byl legendární koncert britské skupiny Depeche Mode, která úplnou náhodou vystoupila v Praze 11. března 1988.

Dva tisíce slovDva tisíce slov

Literární listy a deníky Mladá fronta, Práce a Zemědělské noviny zveřejnily dne 27. června 1968 prohlášení Dva tisíce slov. Dokument vznikl na podnět lidí z Československé akademie věd a byla v něm požadována změna poměrů v Československu. Autorem výzvy byl český spisovatel Ludvík Vaculík. Manifest podepsaly stovky osobností veřejného života a více než sto tisíc občanů. Vedení KSČ reagovalo hystericky. Sovětský vůdce Leonid Brežněv dokument označil za kontrarevoluční a jako doklad toho, že vedení KSČ nemá situaci v zemi pod kontrolou. Stal se tak impulzem k rozsáhlému politickému tlaku i mediální kampani proti Československu.

Sjezd Svazu československých spisovatelůSjezd Svazu československých spisovatelů

Koncem šedesátých let se rychle vyhrocovaly vztahy mezi komunistickou mocí na straně jedné a československými spisovateli na straně druhé. Svojí měrou k tomu přispěl i oficiální postoj Československa k arabsko-izraelskému konfliktu, proti němuž protestovali spisovatelé Arnošt Lustig a Jan Procházka.

Herrnhut neboli Ochranov – malé světové město v Horní LužiciHerrnhut neboli Ochranov – malé světové město v Horní Lužici

Německá oblast Horní Lužice je úzce spojena s českými dějinami a nabízí nepřeberné množství zajímavých míst. Někdy zcela nečekaných – koho by například napadlo, že ani ne dvacet kilometrů od českých hranic se nachází světově důležité centrum jedné křesťanské církve? Navíc v městečku, které má jen zhruba šest tisíc obyvatel? Ano, skutečně je to tak – jedná se o Herrnhut neboli Ochranov, sídlo Jednoty bratrské a architektonický skvost, který milovníci historie a památek prostě musí navštívit.

BravoBravo

Jen máloco tak jednoznačně ukazuje na tragikomičnost života v socialistickém Československu, jako příběh německého časopisu Bravo. Jeho první číslo vyšlo v tehdejším západním Německu už v roce 1956 a brzy se díky svému obsahu (hudba-film-televize-móda) stalo mezi německými teenagery doslova hitem. V dobách jeho největší slávy, v osmdesátých letech minulého století, Bravo vycházelo v neuvěřitelném nákladu téměř 2 milionů výtisků.

Československé spartakiádyČeskoslovenské spartakiády

Statisíce cvičenců v dresech do rytmu hudby mění postoje a vytváří živé obrazce. Taková byla spartakiáda – hromadná choreografie, kterou poprvé uspořádala vládnoucí komunistická strana před šedesáti čtyřmi lety, 23. června 1955. Milion a tři čtvrtě cvičenců se na ni připravovalo skoro dva roky.

Josef Führich – nejslavnější chrastavský rodákJosef Führich – nejslavnější chrastavský rodák

Asi spoustu lidí překvapí, že jednou z největších líhní výtvarných umělců v historii severních Čech je šestitisícová Chrastava. Městečko na dohled od Liberce se může pyšnit skutečné úctyhodnou soupiskou rodáků – pochází odtud malíři Vilém Kandler, Willi Sitte nebo sochař a medailér Richard Placht. Nejznámějším umělcem s chrastavskými kořeny je ale Josef Führich.

Měnová reformaMěnová reforma

Před šedesáti šesti lety, 1. června 1953, spustili komunisté měnovou reformu. Za pomoci sovětských poradců ji připravovali od podzimu roku 1952. Obyvatelé Československa tak přišli během jediného dne o své úspory, často celoživotní.

Když se v Jablonci hrála extraligaKdyž se v Jablonci hrála extraliga

Dnes, kdy se v Jablonci hraje volejbal maximálně na krajské úrovni, to zní skoro až neuvěřitelně. Bývaly totiž doby, kdy zde jak muži, tak ženy hráli extraligu a na jejich zápasy se chodily dívat tisíce diváků

Kolem Smrku do PolskaKolem Smrku do Polska

Květen je bezpochyby měsícem cestování a to samozřejmě i cestování do zahraničí. Není ovšem nutné vždycky překonávat oceány nebo kontinenty, bezpočet krásných a zajímavých míst najdeme hned za našimi hranicemi. My v Jizerských horách to máme doslova „za bukem“ a po necelé hodince jízdy z Jablonce nad Nisou jsme pohodlně v Německu i Polsku. Ale zpátky ke květnu. Právě v tomhle měsíci (30. 5. 1997) byl otevřen hraniční přechod na silnici, po které se dnes můžeme vydat na výlet z Nového Města pod Smrkem do polských lázní Czerniawa-Zdrój.

Ministerstvo strachuMinisterstvo strachu

Vládním nařízením č. 48 ze dne 23. května 1950 bylo zřízeno Ministerstvo národní bezpečnosti. Jeho úkolem bylo plnit "úkoly národní bezpečnosti, které dosud příslušely Ministerstvu vnitra a které na Slovensku byly vykonávány prostřednictvím Pověřenectva vnitra".

Horské chaty ve službách odborové organizaceHorské chaty ve službách odborové organizace

Po druhé světové válce, odchodu německy hovořícího obyvatelstva a nástupu socialistického hospodářství se začaly české pohraniční hory výrazně měnit. Ze dříve průmyslových nebo zemědělských obcí se stala místa orientující se často výhradně na cestovní ruch. Dříve soukromé hotely a horské chaty přešly do rukou státu a v mnoha případech začaly fungovat jako rekreační objekty různých organizací. Zařízení vlastně pokračovalana podobném principu jako běžné hotely a chaty, zásadním rozdílem ale bylo, že sloužily pouze podnikovým rekreantům, organizovaným v tzv. Revolučním odborovém hnutí (ROH). V síti turistických služeb zůstaly samozřejmě i provozovny přístupné široké veřejnosti, v početní převaze však byla podniková rekreace

Slovo do vlastních řadSlovo do vlastních řad

V sobotu 17. května 1969 bylo v Rudém právu publikováno prohlášení Slovo do vlastních řad. Manifest vyjádřil podporu novému vedení KSČ v čele s Gustávem Husákem a kritizoval činnost Svazu českých novinářů v roce 1968. V období do 9. června 1969 ho podepsalo tři sta padesát novinářů a pracovníků médií – v zájmu „prospěchu našeho lidu a vskutku životním zájmům našich národů“ se přihlásili „bezvýhradně k myšlence proletářského internacionalismu“.

Nedemokratický volební systém – základ totalitního režimuNedemokratický volební systém – základ totalitního režimu

První poválečné a zároveň na dlouhou dobu poslední demokratické parlamentní volby se v Československu konaly dne 26. května 1946. Komunisté v nich získali čtyřicet procent hlasů a poprvé v historii Československé republiky se dostali do vlády.

předchozí    |    následující