• Pink Floyd Acoustic DuoZahajovací koncert cykluvíce
  • Rekreace za ROHem - putovní Putovní panelová výstavavíce
  • Bratříčku zavírej vrátka - 50 letKoncert k výročí vydání legendární deskyvíce
  • Rekreace za ROHem Výstava v kostele sv.Annyvíce
  • POKÁČKoncert při příležitosti zahájení výstavyvíce
  • Výroční koncert k 17. listopaduZávěrečný koncert k výročí sametové revolucevíce
foto

Bratříčku, zavírej vrátka – 50 let

26.03.2019
Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou
Vstupné 100 Kč

Akce pořádaná k 50. výročí vydání první LP desky Karla Kryla. Nestárnoucí Krylovy písničky v hudebním bloku zahrál živě kytarista Jan Krajník se skupinou Nautica. Na hudebního barda od 20 hodin zavzpomínal publicista a osobní přítel umělce Jiří Černý.Program doplnila výstava fotografií Karla Kryla, které pořídil Otto Dlabola v dramatických letech 1968–69. Zároveň koncert připomenul i dvě kulatá výročí Karla Kryla – 75 let od jeho narození a 25 let od úmrtí.

Fotografie z koncertu naleznete na: 

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10156841748760731&set=a.10156841748505731&type=3&theater

Album sestavil Jiří Černý z nahrávek z ostravského rozhlasu, kde za nahrávkami stál Miloš Zapletal. Manželé Černí zprvu Krylovy písně zařazovali do rozhlasové hitparády Čtrnáct na houpačce (jako první zde byla v dubnu 1968 vysílána písnička Smutné ráno v podání Hany Ulrychové, pak Pieta), kde ale písničky nebyly úspěšné a hned vypadávaly. To byl také důvod odmítnutí Černého návrhu na Krylovo album v Supraphonu na konci roku 1968. Dalším důvodem pak bylo to, že v Supraphonu měli v tu chvíli spíše představu na samplerové album různých písničkářů z právě se rodící první generace českých folkařů. Úspěch v Houpačce zaznamenala až písnička Bratříčku, zavírej vrátka nasazená 8. prosince, poprvé skončila na druhém místě, následující Houpačku vyhrála a držela se tam až do poslední Houpačky 30. března 1969, kdy byla zakázána už i repríza pořadu. To už se ale v Supraphonu báli s Jiřím Černým na Krylově albu spolupracovat a Černý to nabídl druhému vydavatelství – Pantonu, kde ho hned přijal ředitel Jan Hanuš. V lednu 1969 pak Kryl podepsal s Pantonem smlouvu a album vyšlo v rekordní době (výroba alba tehdy trvala většinou až rok). V mimořádném vysílání Houpačky 25. ledna zazněla většina písní z chystaného alba prokládaná citáty z Bible.

Pantonu na začátku vydali album v desetitisícovém nákladu. Ten však byl vyprodán během prvních týdnů a v Loděnicích lisovali další kopie. Přesný náklad není znám, Vojtěch Klimt ho odhaduje na 50 000. Jan Hanuš o tom napsal do své knihy Labyrint svět: „Lisovali jsme tu desku až do mých posledních dnů v Pantonu. Až mi jednou zavolal ředitel z Loděnic, abych už další objednávky neposílal, že se kvůli „Bratříčkovi“ nenechá zavřít. Byl ale dobrý, ještě jsem na něm usmlouval 5000 desek!“ Po nástupu nového ředitele Pantonu byl zbylý náklad desky na dvoře vydavatelství rozřezán cirkulárkou.Deska stála 36 Kčs.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org

Foto: photo©Otto Dlabola 2019